Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın - Son Dakika

Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın

9 yıl önce

Niğde Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr.

Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın, System.String[]

Niğde Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Gürer, yoğun kar yağışı ve buzlanma sonucu kırık ve çıkık vakalarında artış gözlendiğini belirterek, "Vatandaşlar buzlu yolda yürürken ellerini cebinden çıkarmalı" dedi.


Kayarak düşme sonucu, kalça ile omuzlarda kırık ve çıkıkların sık görüldüğünü ifade eden Gürer, "Ellerin cepte olmaması, düşme anında avuç ortalarını yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına engel olur. Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir. Acil durumlarda geçici olarak sargılama ve hastayı hareketsiz hale getirme önemlidir" diye konuştu.


Kırık şüphesi durumunda, kemik uçlarının mümkün olduğunca hareketsiz tutulması gerektiğine dikkati çeken Gürer, şöyle devam etti:


"Kırık şüphesi varsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damarın, sinir gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi için kırık uçları mümkün olduğunca hareketsiz tutulmalı. Kolu ilgilendiren bir yaralanmada ise yüzük, saat gibi eşyalar hemen çıkarılmalı. El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurulmalı. Düşmemek için de, tabanı kaygan olmayan, tırtıklı ayakkabılar giyilmeli, ayak bileği yaralanmalarını önlemek için bileği kavrayan botlar tercih edilmeli. Yürürken küçük ve dengeli adımlar atılmalı. Buzlu yolda yürürken eller cepten çıkarılmalı."


- NİĞDE

Haber Yayın Tarihi: 05.01.2012 03:00 Kaynak: AASon Dakika

Canlı yayında "Elimde belgeleri var" deyip duyurdu: Koronavirüs korkutmaya yönelik bir virüs
Evden kaçtıktan 5 gün sonra bulunan 3 genç kız: Macera olsun diye yaptık Adnan Oktar'ın kediciklerinden Ayça Pars, örgüt yapısını anlattı: Yayına çıkacakların iç çamaşırı giymesini istemiyordu