Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın - Son Dakika

Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın

05.01.2012 15:00
Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın, System.String[]

Niğde Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr.

Niğde Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Gürer, yoğun kar yağışı ve buzlanma sonucu kırık ve çıkık vakalarında artış gözlendiğini belirterek, "Vatandaşlar buzlu yolda yürürken ellerini cebinden çıkarmalı" dedi.

Kayarak düşme sonucu, kalça ile omuzlarda kırık ve çıkıkların sık görüldüğünü ifade eden Gürer, "Ellerin cepte olmaması, düşme anında avuç ortalarını yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına engel olur. Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir. Acil durumlarda geçici olarak sargılama ve hastayı hareketsiz hale getirme önemlidir" diye konuştu.

Kırık şüphesi durumunda, kemik uçlarının mümkün olduğunca hareketsiz tutulması gerektiğine dikkati çeken Gürer, şöyle devam etti:

"Kırık şüphesi varsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damarın, sinir gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi için kırık uçları mümkün olduğunca hareketsiz tutulmalı. Kolu ilgilendiren bir yaralanmada ise yüzük, saat gibi eşyalar hemen çıkarılmalı. El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurulmalı. Düşmemek için de, tabanı kaygan olmayan, tırtıklı ayakkabılar giyilmeli, ayak bileği yaralanmalarını önlemek için bileği kavrayan botlar tercih edilmeli. Yürürken küçük ve dengeli adımlar atılmalı. Buzlu yolda yürürken eller cepten çıkarılmalı."

- NİĞDE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Buzlu Yolda Yürürken Elinizi Cebinizden Çıkarın - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Manchester City, Lionel Messi'yle 10 yıllık sözleşme imzalamayı planlıyor İmamoğlu'ndan Bahçeli'nin eleştirilerine yanıt: Benim yapmak istediğim, vatandaşı doğru bilgilendirmek Kısa yoldan zengin olma hayali kuran 7 yıllık çift dolandırıcıların kurbanı oldu Vicdansız anne, tuvalette doğum yaptıktan sonra doğurduğu bebeğini diri diri mezara gömdü İrem Derici'nin geçen hafta müzikseverlerle buluşturduğu şarkısının klibi olay oldu Bülent Arınç'ın istifasına AK Parti ve MHP'den ilk tepki: En büyük hizmetin "istifa" haline gelmesi çok büyük acı ABD'de çölde keşfedilen gizemli metal blok paniğe neden oldu Son Dakika! Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti