Çağdaş sanatta iz bırakanların peşinde - Son Dakika

Çağdaş sanatta iz bırakanların peşinde

İstanbul Modern, Türkiye çağdaş sanatının önemli isimlerinin dünyasına kapı açıyor.

Yetişkinlere yönelik Atölye Modern eğitim programı çerçevesinde düzenlenen "Sanatçıların Dünyasını Anlamak" başlıklı seminer dizisi Hale Asaf, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejat Devrim, Kuzgun Acar ve Erol Akyavaş'ın yaşam öyküleri üzerinden yaratım süreçlerini ele alıyor

Sanatsal üretimleri hayat hikayeleriyle şekillenen ve döneminin sanat ortamının gelişmesine tanıklık eden Hale Asaf, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejat Devrim, Kuzgun Acar ve Erol Akyavaş'ın dünyası Atölye Modern'in seminer dizisinde sanat tarihçileri ve küratörlerin yönetiminde ele alınıyor.

Fotoğraflar, videolar, sunumlar eşliğinde gerçekleştirilen seminerleri Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Ömer Faruk Şerifoğlu ve Haldun Dostoğlu yönetiyor. Her bir seminer günümüz sanatını etkilemiş, çağdaş sanatta iz bırakmış bir sanatçıyı konu alıyor. Seminer süresince katılımcılar, sanatçıların yaratım süreçlerine, oluşturdukları anlatılara, biçim arayışlarına, cinsiyet ve kültürel kimliklerini sanatsal üretimlerine nasıl taşıdıklarına ilişkin bilgiler ediniyor. Katılımcılar ayrıca çağdaş sanatı anlamanın bir yöntemi olarak, yaşanmış hikayelerin izini sürüyor.

Kısacık hayatına sığdırdığı başarılarıyla Hale Asaf

Sanat tarihçisi ve akademisyen Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu'nun yönetiminde "Modernin İnşası" başlığıyla 33 yıllık kısacık yaşamında önemli başarılara imza atmış, Türkiye'de Art Deco'nun ilk temsilcisi Hale Asaf'ın sanatı ve hayatı aktarılacak. 4 Kasım'da gerçekleştirilecek bu ilk seminerde Osmanlı'dan Erken Cumhuriyet dönemine kadar kadınların sanat eğitimi, Türkiye'de modern sanatın nasıl inşa edildiği ve Hale Asaf'ın Paris yaşamı konuları üzerinde durulacak.

Çağdaş sanatta güçlü bir ekol: Bedri Rahmi Eyüboğlu

Ömer Faruk Şerifoğlu'yla "Geleneğin Çağdaş Yorumu: Bedri Rahmi Eyüboğlu" semineri 11 Kasım'da gerçekleştirilecek. Yetiştirdiği yüzlerce sanatçıyla çağdaş sanat alanında güçlü bir ekolün kurucusu olan Eyüboğlu'nun yaşamı ve sanatını okumak, Cumhuriyet dönemindeki sanat sahnesine ışık tutacak.

Günümüz sanatının esin kaynağı Nejad Devrim

Haldun Dostoğlu'yla "Türkiye'de soyut form arayışı: Nejat Devrim" semineri sanatta bir başvuru ve esin kaynağı olan sanatçının yaşam öyküsünü keşfetmeye davet ediyor. 18 Kasım'da gerçekleşecek olan bu seminer soyut resmin Türkiye'deki baş mimarını anlamayı ve resim sanatındaki dönüşümün izlerini sürmeyi sağlayacak.

Heykelde Kuzgun Acar devri

"Heykelde sıradan nesne ile kütlenin üretimi: Kuzgun Acar" başlıklı semineri yine Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu yönetecek. 25 Kasım'da gerçekleşecek seminerde Kuzgun Acar'ın yaşamının ve sanat üretiminin paralelinde 1950'li ve 1960'lı yıllarda Türkiye'de sanat ortamındaki dönüşümler de ele alınacak.

Erol Akyavaş ile Doğu'dan Batı'ya

Ömer Faruk Şerifoğlu'nun yönetiminde düzenlenen "Doğu'dan Batı'ya sanatsal bir yolculuk: Erol Akyavaş" semineri 2 Aralık'ta gerçekleşecek. Seminer, kendine özgü bir sanat dili oluşturan Akyavaş'ın yaşamını keşfetmek, yapıtlarını yorumlamayı sağlayacak.

Son Dakika

15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 13:40 Uzmanlardan sahte altın uyarısı: Güvendiğiniz yerden alın 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:43 Acun Ilıcalı dede oldu! Banu Ilıcalı ilk bebeği Begüm'ü kucağına aldı 12:37 Ezine'nin 40 yıllık sanayi sitesi hayali gerçek oluyor 11:53 En düşük maaş kaç lira olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı aylıklar 11:39 Konya'da nüfusu 18 ilçe merkezinden fazla olan olan mahalleye karakol yapılması isteniyor 11:37 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Konya'nın eşsiz lezzetlerinden fırın kebabı damak çatlatıyor 11:23 Ayasofya tartışmaları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İtiraz etmeyeceğiz 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 10:53 Koronavirüs vakalarında artış görülen Bursa'da tepki çeken görüntüler 09:47 Tiryakilere kötü haber! Sigara ve alkole ÖTV zammı geldi 09:27 En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti 09:17 Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi 22:05 Sosyal medyada çirkin paylaşımlar yapan 14 yaşındaki çocuk, serbest bırakıldı