Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Açıklaması - Son Dakika

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Açıklaması
Son Güncelleme: 25.05.2012 17:38

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Yusuf Has Hacip'in bin yıl önce dile getirdiği, "Bilgi ile gökyüzüne yol bulunur" sözünü hatırlatarak, "Okulla yol bulunur, kalemle, defterle yol bulunur, bunu yıllardır haykırıyoruz."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Yusuf Has Hacip'in bin yıl önce dile getirdiği, "Bilgi ile gökyüzüne yol bulunur" sözünü hatırlatarak, "Okulla yol bulunur, kalemle, defterle yol bulunur, bunu yıllardır haykırıyoruz. Ama ecdadı tanımayan bazıları ne yazık ki ele kalem değil, silah alıp bu memleketin polisine, askerine utanmadan kurşun sıkabiliyor" dedi.

Bir dizi açılış ve temel atma törenine katılmak için Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Yozgat'a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Yenifakılı Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu'nun temel atma töreninde bir konuşma yaptı. Çelik, geçmiş dönemlerde küçük şehirlerden büyük şehirlere yoğun göçlerin yaşandığını belirterek, " Türkiye'de 'yatırım, kalkınma' dediğinizde 10 tane ile yatırım yapıldı, teşvikler 10 tane ile verildi. Anadolu ihmal edildi. Millet koşa koşa o 10 ile gitti.

Vatandaşımız AŞ için, iş için bu güzelim arazileri terk etmek zorunda kaldı. İşte 10 yıldır bu yanlış gidişata 'dur' demek için mücadele ediyoruz. Türkiye gelişiyor, Yozgat gelişiyor, Yenifakılı gelişiyor, işte bugün bu gelişimin önemli bir kurumunun temel atma törenini yapıyoruz. Okul, eğitim çok önemli. Eğitim neden önemli? Biz ilim ve bilim medeniyetinin çocuklarıyız. Dünyaya ilmi fenni bizim dedelerimiz öğretti. Temizlik nedir bilmezdi Avrupa. Temizliğin ne olduğunu senin benim dedem dünyaya öğretti. Onun için biz sıradan bir millet değiliz. Tarihe şan ve şeref veren bir milletiz" dedi.

Bugün bilgiyi, teknolojiyi üreten ülkelerin lider ülkeler olduğunu ifade eden Çelik, "Bir ülke bilgi üretmiyorsa, teknoloji üretmiyorsa o ülke uydu ülkedir. Bundan dolayı 81 ilde üniversite açıyoruz, vakıf üniversitelerini yaygın hale getiriyoruz, 175 bin derslik açtık, yüksekokullar açıyoruz, eğitime yapılması gereken ne katkı varsa onu yapıyoruz. Milli Eğitim bütçesi, en büyük bütçe haline getirildi bizim dönemimizde. Çocuklarımız okusun, yetişsin, gelişsin, bu ülkenin geleceğine bir tuğla koysun diye mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Ecdadımız Yusuf Has Hacip'in bin yıl önce sarf ettiği, "Bilgi ile gökyüzüne yol bulunur" sözünü hatırlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bunu bin yıl önce diyor, uçak yok, füze yok. Okumayla yol bulunur, okulla yol bulunur, kalemle, defterle yol bulunur. Bunu yıllardır haykırıyoruz. Ama bu aziz milletin bu yol gösteren ecdadını tanımayan bazıları ne yazık ki ele kalem değil, ele silah alıp bu memleketin polisine, askerine utanmadan kurşun sıkabiliyor. Onun için çocuklarımızı okula, çocuklarımızı deftere, kitaba, kaleme yöneltmemiz gerekiyor ki geleceğimiz aydınlık olsun" ifadelerini kullandı. - YOZGAT

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Açıklaması - Son Dakika


Advertisement