Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı - Son Dakika

Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı

01.01.2012 11:29
Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı, System.String[]

Kemiklerinin cam gibi kırılgan olması nedeniyle yürüyemeyen ve okula gidemeyen 8 yaşındaki Mehmet Işık, evde eğitim görüyor.

Kemiklerinin cam gibi kırılgan olması nedeniyle yürüyemeyen ve okula gidemeyen 8 yaşındaki Mehmet Işık, evde eğitim görüyor. Cam çocuk Mehmet Işık'ın eğitimden geri kalmaması için Milli Eğitim Müdürlüğü, her gün evine gidip, okula hazırlaması için bir öğretmen görevlendirdi. İzmir Nezire Merzeci İlköğretim Okulu Müdürü Metin Eroğlu, "Öğrencimizin durumunun uygun olması ve doktorunun da onaylaması halinde ara tatile girilecek olan 20 Ocak'ta karnesini sınıfında vermek istiyoruz" dedi.

Doğduktan bir süre sonra vücudunda kırıkların oluşmaya başlaması ve giderek kırık sayısının artması nedeniyle Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen Mehmet Işık, bir dizi testten geçirildi. Doktorlar, Işık'ın kemiklerinin cam gibi kırılgan olduğunu belirledi. EÜ Hastanesi'nde yaklaşık 6 yıldır tedavi gören Mehmet Işık, okul çağına geldiğinde ise ailesi bu eğitimi nasıl verebileceklerini araştırmaya başladı. Hastanedeki doktorundan aldıkları sağlık raporuyla Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuran anne Emine Işık, çocuğunun durumunu anlatıp, oğlunun okula gidecek durumda olmadığını söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü de, eve en yakın olan Nezire Merzeci İlköğretim Okulu'ndan bir öğretmenin görevlendirilmesine karar verdi.

Okul yönetimi tarafından haftada 10 saat eğitim vermesi için sınıf öğretmeni Dilek Özdil Tabak görevlendirildi. Derslere ilk başladıklarında Mehmet'in ellerini kullanamaması nedeniyle sözel eğitimler ve psikolojik destek verdiğini belirten Dilek Tabak, "Haftanın 5 günü toplam 10 saat verilen eğitimin ilk zamanlarında ona harfleri öğretip, kitaplar okuyordum. Şu an geldiğimiz noktada ise tüm harfleri öğrendi. Zihinsel olarak da birinci sınıfların üstünde." dedi.

Matematik ve resmin en çok sevdiği dersler arasında olduğunu söyleyen minik Mehmet ise "Dilek öğretmenimi çok seviyorum. Onunla birlikte hem şiir, hem hikayeler okuyor, bazen de oynuyoruz. Yürümeye başladığımda da okuluma gidip, arkadaşlarımla tanışmak onlarla oynamak istiyorum." şeklinde konuştu.

Mehmet'in annesi Emine Işık, çocuğunun eğitime başladığı ilk günlerde çok çekingen olduğunu, tanımadığı insanları görünce utanıp, yüzünü sakladığını ifade ederek, "Öğretmenimiz Dilek Hanım gelmeye başladığından beri çekimserliği, çekingenliği azaldı. Artık yeni insanları görünce saklanmıyor; psikolojisi de hızla düzeldi. Onu böyle iyi gördükçe biz de çok mutlu oluyoruz." diye konuştu.

Mehmet Işık'ın bağlı olduğu Nezire Merzeci İlköğretim Okulu Müdürü Metin Eroğlu minik öğrencinin durumunun uygun olması ve doktorunun da onaylaması halinde ara tatile girilecek olan 20 Ocak'ta karnesini sınıfında vermek istediklerini ifade etti. Evde eğitimin bilinmediğini dile getiren Eroğlu, bu sayede hem okulu ve arkadaşlarını yakından görme fırsatını yakalayacağını hem de sosyalleşeceğini vurguladı.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri minik Metin'in durumuna benzer şekilde İzmir'de yaklaşık 10 öğrenci olduğunu belirterek, bunlardan birinin lise düzeyinde olduğunu söyledi. Evde eğitim hizmeti vermeyi sürdüreceklerinin altını çizen yetkililer, tüm bireylerin eğitim hakkından yararlanması için velilerin de ellerindeki sağlık raporlarıyla birlikte, bağlı bulundukları ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmalarını istedi.

Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı
Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı
Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı
Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Cam Çocuk, Evde Eğitim Uygulaması ile Özgüven Kazandı - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama