Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor - Son Dakika

Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor

03.01.2012 11:16
Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor, System.String[]

Türk mutfağında pilav, dolma ve helva yapımında kullanılan çam fıstığı, Adana'da orman köylüsünün geçim kaynağı oldu.

Türk mutfağında pilav, dolma ve helva yapımında kullanılan çam fıstığı, Adana'da orman köylüsünün geçim kaynağı oldu. Sarıçam, Karataş ve Ceyhan ilçelerinde toplam bin 500 hektarlık fıstık çamı ormanlarında kozalak toplayan köylüler, geçen yıl 518 bin lira gelir sağladı.

Adana Orman Bölge Müdürü Ata Kahya, orman köylüsüne destek vermek için farklı projeler geliştirdiklerini söyledi. Orman köylüsünün fıstık çamının yanı sıra harnup ve defneden de para kazandığını belirten Kahya, "Orman köylüsüne destek olmak amacıyla fıstık çamı ormanlarında toplanan kozalakları kilosu 25 kuruşa satın alıyoruz. 3 kozalağın ağırlığı 1 kiloyu buluyor. Böyle olunca kozalak toplayan bir köylünün yevmiyesi 50 lirayı buluyor. Ormandaki fidanların ekimi ve budanmasında da yine köylümüz çalışıyor. Orman köylüsü, para kazandığı ormanı gözü gibi koruyor" dedi.

Bu yıl da fıstık çamından orman köylüsünün 550 bin lira civarında gelir sağlayacağını belirten Kahya sözlerine şöyle devam etti:

"Adana'da 5 bin 400 hektar fıstık çamı ormanımız var. Bunun bin 500 hektarındaki kozalakları toplayabiliyoruz. Ağacın kozalağını arttırabilmek için bakımını yapıp buduyoruz. Budama işini de yine orman köylüsü yapıyor. Toplanan çam fıstığının büyük bölümü ihraç ediliyor. Böylelikle orman köylüsü milli gelire destek de oluyor. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçişi sağlayabilmek adına elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz. Bu gayretli adımlardan bir tanesi de orman köylüsüne gelir getirici kaynakları ortaya koyabilmektir." - Adana

Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor
Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor
Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor
Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor
Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çam Fıstığı Köylünün Yüzünü Güldürüyor - Son Dakika


Son Dakika

Galatasaray'ın 11'i belli oldu! Yıldız futbolcu kadroya geri döndü Prof. Ceyhan'dan şehirler arası seyahat uyarısı: Devletin araya girmesi lazım Avcılar'da komşularına baltayla saldıran 3 şüpheli, tutuklanarak cezaevine gönderildi SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Mourinho, Gareth Bale'ın adını duyunca küplere bindi: Artık yeter "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Manisa'da yaşayan emekli vatandaş, evine gelen 3.944 liralık doğal gaz faturasıyla hayatının şokunu yaşadı Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı