Son Dakika Haberleri: Camide Kalp Kriz Geçirdi, Sağlık Müdürü'nün Müdahalesi ile Yaşama Döndü

Camide Kalp Kriz Geçirdi, Sağlık Müdürü'nün Müdahalesi ile Yaşama Döndü

4 yıl önce

Mersin'de, geçen cuma günü camide kalp krizi geçiren ve o sırada namazda olan Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı'nın müdahalesiyle yaşama dödürülen Sağlık Müdürü 66 yaşındaki Abdurrahman Doğan, sağlığına kavuştu.

Camide Kalp Kriz Geçirdi, Sağlık Müdürü'nün Müdahalesi ile Yaşama Döndü, System.String[]
Mersin'de, geçen cuma günü camide kalp krizi geçiren ve o sırada namazda olan Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı'nın müdahalesiyle yaşama dödürülen Sağlık Müdürü 66 yaşındaki Abdurrahman Doğan, sağlığına kavuştu.

Abdurrahman Doğan, 7 Ağustos'ta cuma namazını kılmak için Mersin Ulu Camii'ne gitti. Namaz sırasında fenalaşan Doğan, yere yığıldı. Bu sırada camide bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kemal Başaralı, hemen Doğan'a müdahale etti. Abdurrahman Doğan'ın kalp krizi geçirdiğini belirleyen Dr. Başaralı, gerekli tıbbi müdahaleyi yaparak yaşlı adamın hayatta kalmasını sağladı. Camiye gelen ambulansla Toros Devlet Hastanesi'ne götürülen Abdurrahman Doğan, bir süre tedavi altında kaldıktan sonra taburcu edilerek evine gönderildi. O an yaşananları anlatan Dr. Başaralı, şunları söyledi:

"Namaz için gittiğimiz camide bir vatandaşın fenalaşarak yere yığıldığını gördüm. O esnada birlikte olduğum arkadaşımla beraber vatandaşa hızla müdahale ettik. Belirtileri tipik kalp krizi idi. Hastaya gerekli ilk yardım müdahalesini yaparken bir yandan da 112'yi arayarak ambulans çağırdık. Yaptığımız erken müdahale neticesinde vatandaşımız yaşama tutundu." 

'İLK YARDIM, HAYAT KURTARIR'

İlk yardım eğitiminin de çok önemli olduğunu ifade eden Dr.Mustafa Kemal Başaralı şunları söyledi:

"Acil durumlarda ilk yardım bilgisine sahip olmak çok önemli. Bu tür durumlarda hızlı ve doğru müdahale çoğu zaman hayat kurtarır. Sağlık Müdürlüğü olarak İlk yardım eğitimlerini sağlık personelinin yanı sıra vatandaşlarımıza da veriyoruz. Bakanlığımızın çıkardığı İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında işyerlerimizde ve okullarımızda ilk yardım eğitimleri düzenliyoruz. 2014 yılında eğitimini tamamlayıp yaptığımız sınavda başaralı olan 3 bin 160 kişiye 2015 yılı ilk 6 aylık dönemde ise bin 781 kişiye ilk yardımcı sertifikası verdik. Son yaşadığımız olayda görüldüğü gibi doğru müdahale çoğu zaman bir insanın tekrar yaşama dönmesini sağlıyor." - MersinMegastar Tarkan, Eşinin Kıskançlık Krizlerine Daha Fazla Dayanamadı İzdivaç Programını, 'Türkiye Şehit Verdi, Siz Burada Oynadınız' Diyerek Terk Eden Damat Adayı İsyan Etti

Japonya, Binlerce Yabancı İşçi Alımı Yapacağını Duyurdu