Son Dakika Haberleri: Sembol Haline Gelen Camisiz Minare Görenleri Hayrete Düşürüyor

Sembol Haline Gelen Camisiz Minare Görenleri Hayrete Düşürüyor

2 ay önce

İnegöl'de bir mahallenin sembolü haline gelen camisiz minareyi görenler anlam veremiyor. Yöre halkı, belediyeden minarenin bakımının yapılmasını ve saat yerleştirilmesini istiyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Hasanpaşa Mahallesi camisiz minaresiyle tanınıyor. Görenlerin ilgisini çeken ve duyanların fotoğraf çekmeye geldiği mahallede, yöre halkı minareye bakım yapılarak bir de saat konulmasını istiyor. Mahallenin muhtarı Suat Karakaya, "Minare, mahallemizin sembolü haline geldi. Gelen giden minarenin fotoğrafını çekiyor. Duyan geliyor. Camisiz minare diyorlar." dedi.

BÖLGENİN SEMBOLÜ OLDU

İnegöl ilçesine bağlı kırsal Hasanpaşa Mahallesi'nde 1868'de yapılan cami kullanılamaz hale gelince, 2000 yılında yıkılmasına karar verildi. Ancak mahalle sakinleri minarenin yıkılmasına rıza göstermedi. Bunun üzerine cami yıkılıp, farklı noktaya yenisi yapılırken, yıkılmayan eski minare ise mahallenin sembolü haline geldi. Mahallenin meydanında yükselen minare görenlerin de ilgisini çekiyor.

CAMİYİ YIKTILAR, MİNAREYE KIYAMADILAR

Mahallenin 150 yıl önce Gürcistan'ın Batum bölgesinden göç edenler tarafından kurulduğunu belirten muhtar Suat Karakaya, "Mahalle nüfusu artmaya başlayınca bir de cami yapmışlar. 2000 yılına gelindiğinde cami yıkılmaya yüz tutmuştu. Mahalle sakinleri olarak farklı bir noktaya yeni cami yaptık. Yıkılmaya yüz tutan camimizi ise yıktık. Minare oldukça sağlamdı; yıkmaya kıyamadık, bıraktık" dedi.

"DUYAN GELİYOR"

Minarenin köyün sembolü haline geldiğini aktaran Muhtar Karakaya, "Minare, mahallemizin sembolü haline geldi. Gelen giden minarenin fotoğrafını çekiyor. Duyan geliyor. Camisiz minare diyorlar. Yeni yaptığımız modern camiyi gösteriyoruz soranlara. 19 yıldır yıkmaya kıyamadığımız minaremize belediye tarafından bakım yapılmasını, bir de büyük bir saat konulmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"KÖYÜMÜZ BÖYLE TANINDI"

Mahalle sakinlerinden Mustafa Kibaroğlu da "Türkiye genelinde reklam oldu köyümüz. Eski camimizi yıktık ama minareyi yıkamadık. Gelenlere yeni camimizi gösteriyoruz. Ne kadar göstersek de camisiz minaremizi görmek istiyorlar. Köyümüz böyle tanındı. Minaremize saat istiyoruz" dedi.

Haber Yayın Tarihi : 18.03.2019 09:43 Kaynak: DHAİş Adamı Vasiyeti Üzerine Evinin Yanına Yaptırdığı Caminin Avlusuna Gömüldü TOKİ'nin Sosyal Konut Projesine 636 Bin 787 Kişi Başvuru Yaptı Mansur Yavaş, ABB'nin İnternet Sitesindeki Kapak Fotoğrafını da Değiştirdi