Çan'da Mevlana Konferansı - Son Dakika

Çan'da Mevlana Konferansı

19.01.2012 17:10
Çan'da Mevlana Konferansı, System.String[]

Çanakkale'nin Çan ilçesinde müftülük tarafından düzenlenen "Hazreti Mevlana'da Din Tasavvuru" konulu konferans büyük ilgi gördü.

Çanakkale'nin Çan ilçesinde müftülük tarafından düzenlenen "Hazreti Mevlana'da Din Tasavvuru" konulu konferans büyük ilgi gördü.

Şahin Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen konferans, Hacılar Köyü Camisi İmam-Hatibi Himmet Kertik'in okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başladı. Konferansın açış konuşmasını yapan Çan İlçe Müftüsü Ali Osman Bayrak, Mevlana'yı düşüncesine ve inancına şekil veren İslam'ın iki ana kaynağından, yani Kur'an ve sünnetten soyutlayarak anlamak ya da anlatmanın mümkün olmadığını söyledi. Bayrak, gerçek Mevlana'nın ölümünden sonra yazılan ve pek çoğu hayal ürünü uydurma rivayetlerden ibaret olan "menakıp" kitaplarında değil, kendi eserlerinin ve sözlerinin ışığında aranması gerektiğine işaret ederek, "Çünkü onun düşünceleri dikkatli ve sistematik bir bütünlük içinde incelendiğinde, bütün eserlerinin Kur'an ayetlerinden ve peygamberin hadislerinden hareketle İslam'ın esası olan tevhit inancını dile getirmek üzere yazıldığı görülecektir" dedi.

Konferansın konuşmacısı olan Çanakkale İl Müftüsü İbrahim Öcüt ise Mevlana'nın doğumundan ölümüne kadar aldığı eğitimleri, yaşadığı yerleri ve ailesinin yaşantısını kısaca özetleyerek başladığı konuşmasında Mevlana'nın Kur'an ve sünnetteki kural ve kaideleri insanları kırmayan, incitmeyen bir dille anlatarak insanların kalbini kazandığından bahsetti. Öcüt, Mevlana'yı anlarken onun günaha müsamaha gösterdiği gibi yanlış bir algıya kapılmamamız gerektiğini, tam tersine onun günah ile günah işleyen Müslüman arasındaki farka dikkat çekerek bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini anlattı. "Biz insanların günahlarına göre hüküm veriyoruz, oysa ki onun pişmanlık ve tövbelerini sadece Allah bilir" diyen Öcüt, "O zaman İnsanlara suizanla yaklaşmamak gerekir" şeklinde konuştu.

Konferansa Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Biga Müftüsü Eyüp Baldemir, Bayramiç Müftüsü Ramazan Kara, Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, STK'ların başkan ve yöneticileri ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı. - ÇANAKKALE

Çan'da Mevlana Konferansı
Çan'da Mevlana Konferansı
Çan'da Mevlana Konferansı
Çan'da Mevlana Konferansı
Çan'da Mevlana Konferansı
Çan'da Mevlana Konferansı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çan'da Mevlana Konferansı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti