Çanakkale Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali Başladı - Son Dakika
Güncel

Çanakkale Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali Başladı

Çanakkale Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali Başladı

Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali başladıÇANAKKALE'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada'da, 60 ülkeden 300'ü aşkın belgeselin başvurduğu, 16 belgeselin finale kaldığı 3'üncü Uluslararası Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı.

13.10.2016 18:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali başladı

ÇANAKKALE'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada'da, 60 ülkeden 300'ü aşkın belgeselin başvurduğu, 16 belgeselin finale kaldığı 3'üncü Uluslararası Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı. Filmler, eş zamanlı olarak iki ayrı salonda gösteriliyor. Açılışta konuşan Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, "Ülkemizdeki kültür ve sanat faaliyetlerinin üzerindeki baskı ve sansür tehdidine rağmen bu festivalin en değerli ve en önemli kısmı tamamen bağımsız olmasıdır. BIFED bağımsızdır, bu salondaki herkes gibi bağımsızdır" dedi.

Bu yıl 3'üncüsü gerçekleşen ve 5 gün sürecek olan BIFED, dün (çarşamba) saat 13.00'te belediyeye ait Salhane Kafe ve Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gösterime giren filmlerle başladı. Beş gün boyunca her gün saat 10.00'dan 22.00'ye kadar film gösterimi yapılacak festival, bu yıl önceki senelere göre daha yoğun ilgi görüyor. Salhane Kafe ve Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki gösterimlerde koltuklar hemen hemen dolu oluyor. Festivale çeşitli illerden ve yurtdışından da konuklar katıldı.

Festivalin açılış töreni, dün saat 20.00'de Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gerçekleşti. Törene sanatseverlerin yanı sıra Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP'li Cengiz Balkan, Avusturya Kültür Ateşesi Romana Königsbrun ve festivalin jüri üyeleri katıldı. Açılış töreninde destekçilere teşekkürler edilip, sertifika verildi. Festival için adaya gelen jüri üyelerinin isimleri de tek tek okundu. Ayrıca finale kalan 16 belgesel açılışa gelen davetlilere tek tek tanıtıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan BIFED'in yönetmeni Petra Holzer Özgüven, "Yıl boyunca süren sıkı bir hazırlıktan sonra festivali paylaşmak için büyük bir mutluluk duyuyorum. Birçok yönetmenimiz adaya filmleriyle gelerek bizleri çok mutlu etti. Muhteşem bir ekip, bu festivalin sizler için özel bir deneyime dönüşmesi için çok çalışıyor" diyerek etkinlikler hakkında bilgi verdi.

"BIFED BAĞIMSIZDIR"

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, konuşmasına öncelikle yabancı konuklara İngilizce 'hoşgeldin' diyerek başladı. Konuşmasının devamında Yılmaz, "Küçük gösterim salonları, sınırlı bütçesi olan ancak küçük ve yürekli organizasyon ekibi ile bu festival beklentilerin çok üzerine beğeni ve ilgi toplandı. Korunabilmiş doğası, tabiat güzellikleri ve yadsınamayacak kültürel altyapısıyla bu festival, Bozcaada'ya çok yakıştı. Bütün bunların yanında ülkemizdeki kültür ve sanat faaliyetlerinin üzerindeki baskı ve sansür tehdidine rağmen bu festivalin en değerli ve en önemli kısmı tamamen bağımsız olmasıdır. BIFED bağımsızdır, bu salondaki herkes gibi bağımsızdır. Kaybettiğimiz çevre temalı birçok şeyin tekrar duymanın, tekrar öğrenmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadık BIFED sayesinde. Biz çevre hareketlerini bir bütün olarak algılıyoruz. Bozcaada'da bağları korumaya çalışmak, Kuzey Ege'de zeytinliklerin yok olmasına karşı çıkmak, Trakya'da Ergene Nehri'ndeki kirliliğe karşı çıkmak, Kazandağları'nda ve Bergama'da siyanürle altın arayan altın madenlerine karşı çıkmak, ama madenlere karşı çıkarken Soma'da, Ermenek'te katledilen maden işçilerinin haklarını savunmak, bunların hepsini bir bütün olarak algılıyoruz. Biz küçük bir ekiple, büyük işler başardığımıza inanıyoruz. Çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanılası bir dünya ve yaşanılacak daha güzel bir Türkiye bırakmak için, güzel olan her şeyi, yar yanağından gayrı her şeyi paylaşabilmek için, söylediğimiz bütün türkülerde sizin de sesiniz olacağına inanıyorum" dedi.

Açılış töreni sonrasında günün son gösterimi olan Avusturya, İsviçre, İtalya ortak yapımı olan Kışın Lampedusa belgeseli izlendi.

Festival boyunca Çanakkale'den filmleri izlemeye gelmek isteyenler için Çanakkale-Bozcaada arasında çalışan belediye otobüsü ücretsiz yapıldı. Ayrıca festival kapsamında ekolojik temalı paneller ve resim sergisi de gerçekleşecek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çanakkale Bozcaada Ekolojik Belgesel Festivali Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement