Çanakkale, Milli Tarihimizin Laboratuarı - Son Dakika

Çanakkale, Milli Tarihimizin Laboratuarı

20.03.2012 09:35
Çanakkale, Milli Tarihimizin Laboratuarı, System.String[]

Mehmet Niyazi Özdemir, Çanakkale Zaferi ile ilgili verdiği konferansta," Çanakkale, millî tarihimizin laboratuarıdır" dedi.

Esenler Buluşmaları programı kapsamında Esenlerlilerle bir araya gelen tarihçi yazar Mehmet Niyazi Özdemir, Çanakkale Zaferi ile ilgili verdiği konferansta," Çanakkale, millî tarihimizin laboratuarıdır" dedi.

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği Esenler Buluşmaları'nın bu haftaki Konuğu yazar Mehmet Niyazi Özdemir, Çanakkale Zaferi ile ilgili konuşarak zaferin kazanılmasında verilen büyük mücadelenin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen buluşmaya çok sayıda vatandaş katıldı. Program başlamadan önce salonu tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, tarihçi yazar Mehmet Niyazi Özdemir'e yoğun ilgi gösterdi. Programa, özelikle gençlerin katılması dikkat çekti. Konuşmasına ilimin önemine vurgu yaparak başlayan yazar Özdemir, "Hayatın en önemli kaynaklarından biri ilimdir" dedi. Tarihin dönüm noktalarından olan Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında ilmin büyük rolü olduğunu kaydeden Özdemir, konuşmasına Çanakkale Zaferi'ni Dünya ve Türkiye ölçeğinde değerlendirerek devam etti.

"Çanakkale, millî tarihimizin laboratuarıdır" diyen Özdemir, Çanakkale Zaferi'nin milli tarihimiz ve dünya tarihi açısından önemine değindi. Çanakkale'de Türk milletinin toplam 253 bin şehit verdiğini söyleyen Özdemir. Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihi açısından da çok önemli olduğunu ifade etti.

Çanakkale geçilmedi, Rusya komünist oldu

Bugün var olan Türk cumhuriyetlerinin gün ışığına çıkmasında Çanakkale'de kazanılan başarının önemli bir yeri olduğunu belirten Özdemir, konuyla ilgili olarak Winston Churchill'in hatıratından örnekler vererek şöyle konuştu:

"Biz Çanakkale'yi geçemedik, savaş 3 sene uzadı ve 8,5 milyon Avrupalı öldü. Biz Çanakkale'yi geçemedik, Rusya Komünist oldu ve 30 milyon insan öldü. Ardından Rusya Çin'i Komünist yaptı. Çin Komünist olurken 50 milyon insan öldü. Biz Çanakkale'yi geçemedik, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş güneş batmayan İngiliz İmparatorluğu'nun gücünden, Kongo Belçika'nın, Endonazya Hollanda'nın Asya ve Afrikalılar Avrupalıların gücünden ve ihtişamından şüphe eder konuma geldi. Churchill bu sözlerle açıklıyordu bizim Çanakkale'de yaptığımız büyük mücadelenin sonuçlarını."

Çanakkale, Milli Tarihimizin Laboratuarı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Çanakkale, Milli Tarihimizin Laboratuarı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Şarkıcı Sevda Demirel, bornozlu paylaşımıyla hayranlarının ağzını açık bıraktı Sağlık Bakanı Koca yüksek risk altındaki 5 ilimizi uyardı: Hatay'da vaka artışı yüzde 125 Antikorlara yakalanmayan koronavirüs mutasyonu tespit edildi Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Bakan Koca'dan İstanbul'a bir iyi, bir kötü haber: Vaka sayısında yüzde 25 düşüş var, hastane ve yoğun bakımlar halen dolu Akdeniz açıklarındaki 5.2'lik deprem 150 kilometre uzaklıktaki Karaman'da kayaları yerinden oynattı Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmayacağından emin değiliz Erdoğan'ın da katıldığı ilk milli helikopter motorunun teslim töreninde kriz: Hakkımızı helal etmiyoruz