Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak - Son Dakika

Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak

13.03.2015 11:13
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak, System.String[]

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı coşkuyla kutlamaya hazırlanılırken, İzmir’de Çanakkale Şehitler Anıtı’nın 5,5 metrelik maketi dikilecek.

Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı coşkuyla kutlamaya hazırlanılırken, İzmir'de Çanakkale Şehitler Anıtı'nın 5,5 metrelik maketi dikilecek. Bu özel günde, Çanakkale Savaşı'nı anlatan fotoğraflardan oluşan Burası Çanakkale temalı bir de açık alan sergisi oluşturulacak.

Tarihimizdeki en önemli kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümünde, Çanakkale ruhunu Karşıyaka'ya taşıyacak önemli bir projeye imza atıldı. 1 8 Mart'taki büyük gün için aylar öncesi hazırlıklara başlayan Karşıyaka Belediyesi, savaşlar sırasında şehit düşen 253 bin Türk Askeri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın 5,5 metrelik maketini hazırlattı. Çanakkale'deki anıtın birebir örneği olan maket, Mavişehir Meydan Parkı'na yerleştirilecek ve kalıcı olacak.

BÜYÜK ZAFERİN HİKAYESİ

Heykelin açılışı, zaferin yıldönümü olan 18 Mart Çarşamba günü saat 18.00'de, geniş katılımlı bir törenle gerçekleştirilecek. Mavişehir Meydan Parkı'ndaki törenin ardından aynı alana kurulacak olan açık hava sergisinde tarihi savaş fotoğrafları, Çanakkale'den fotoğraflar, savaşı anlatan kronolojik bilgiler ve yazıların yer aldığı dev panolar, A'dan Z'ye büyük zaferin hikayesi anlatılacak. Törene gelen katılımcılara, Çanakkale Şehitleri Anıtı figürlü anahtarlık hediye edilecek.

"O RUHU KARŞIYAKA'YA GETİRDİK"

İzmirlilerin Çanakkale'de yaşananları görmek adına oraya gidemediğini anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Türk halkının var olmasının temel nedenlerinden birini oluşturan bu savaşların, insanlarımıza bireysel, toplumsal ve kurumsal sorumluluklarımız gereği öğretilmesi adına böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik ve 'İnsanlarımız Çanakkale'ye gidemiyorsa, Çanakkale'yi İzmir'e getirelim' dedik. Yaşananları tek tek yeniden anlatmak ve tarihsel bilgileri yeniden aktarmak yerine, görsellerle o anları yaşatmaya çalışacağız. Herkesi açılış törenimize ve sergimizi gezmeye bekliyoruz" dedi. - İZMİR

Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak
Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çanakkale Ruhu İzmir'e Taşınacak - Son Dakika


Son Dakika

ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı