Son Dakika Haberleri: Çanakkale Savaşlarının İlk Şehitleri Anıldı

Çanakkale Savaşlarının İlk Şehitleri Anıldı

6 yıl önce

Çanakkale Deniz Savaşları öncesinde boğaz girişine gelen İngiliz ve Fransız gemilerinden açılan ateş sonucu şehit düşen 5 subay ve 81 er, törenle anıldı.

Çanakkale Savaşlarının İlk Şehitleri Anıldı, System.String[]

Çanakkale Deniz Savaşları öncesinde boğaz girişine gelen İngiliz ve Fransız gemilerinden açılan ateş sonucu şehit düşen 5 subay ve 81 er, törenle anıldı.


Çanakkale Deniz Savaşları'nın yaşandığı 1 8 Mart 1915 öncesi 3 Kasım 1915'te, Çanakkale Boğazı girişine gelen İngiliz ve Fransız gemilerinden açılan ateş sonucu şehit olan 5 subay ve 81 eri anmak için Gelibolu Yarımadası'ndaki Seddülbahir köyünde bulunan İlk Şehitler Anıtı'nda tören düzenlendi.


Törende, anıta çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.


Vali Ahmet Çınar, törendeki konuşmasında, 100 yıl önce Türkiye'nin "var oluş noktası" Çanakkale'nin bu noktasında, Seddülbahir'de 5 subay ile 81 erin şehit verildiğini söyledi.


Şehitlerin Çanakkale Savaşı'nın "ilk şehitleri" olduğunu aktaran Çınar, "Çanakkale Savaşı, son çağın, dünyayı ve insanlığı en çok etkileyen, en büyük, en çetin savaşlarından bir tanesiydi. Çanakkale Savaşı, saldıranlar açısından çok zalimce bir savaştı. Her yerden, her kesimden insanları bir araya toplayıp, dünyanın öbür ucundan Osmanlı Devleti'ni yok etmek, milletimizin geleceğini karartmak, tarihten bizleri silmek için bu saldırıyı gerçekleştirdiler" dedi.


"Çanakkale 'barışın başkenti'dir"


Çınar, sömürülen ulusların insanlarının hatta Müslüman milletlerin de kandırılıp, Gelibolu Yarımadası'na getirildiğini belirterek, "Bu durum karşısında milletimiz tek vücut olarak bu vatan için canlarını feda etti. Bugün bizim, yarın devam eden nesillerimiz için canlarını verdiler. Çanakkale 'barışın başkenti'dir. Çanakkale Savaşı barış için büyük bir sebeptir. Bundan herkesin ders almış olduğuna inanıyorum" diye konuştu.


Konuşmanın ardından şiir okundu, 86 karanfil anıta bırakıldı. Seddülbahir Müzesi ziyaret edilerek eski köy camisinde şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu.


Törene, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, vali yardımcıları Hüseyin Kulözü ve Saim Eskioğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Enver Aydın, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Albay Hasan Tunay, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, Orman ve Su İşleri 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. - Çanakkale

Haber Yayın Tarihi: 03.11.2014 01:09 Kaynak: AAEski Cumhurbaşkanı Gül, suskunluğunu bozdu: Demokrasi, güçlü liderin gölgesinde kalmamalı
Yanlışlıkla tahliye edildi, tahliye edildikten sonra 11 kişiye tecavüz etti Alparslan Kuytul'dan 15 Temmuz açıklaması: Allah isterse şerden hayır yaratır