Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası - Son Dakika

Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası

16.04.2019 12:52

Tarihi top namlusunda şaşkınlık veren kedi yuvasıÇanakkale Savaşları'nda kullanılan ve kentin en işlek caddesinde sergilenen tarihi topun namlusu, bir kedi ile yavrularına yuva oldu.

Tarihi top namlusunda şaşkınlık veren kedi yuvası

Çanakkale Savaşları'nda kullanılan ve kentin en işlek caddesinde sergilenen tarihi topun namlusu, bir kedi ile yavrularına yuva oldu. Kedinin namlu üzerinde yürüyüşünü ve içeriden namlunun ağzına kadar gelerek etrafı seyreden yavruları izleyenler, hayvanların düşecekleri düşüncesiyle endişe yaşıyor.

Çanakkale Deniz Savaşları sırasında kullanılan ve Türk askerinin 18 Mart 1915 tarihinde 'Çanakkale Geçilmez' destanını yazarken faydalandığı tarihi top, uzun yıllardır kentin en işlek yeri olan Demircioğlu Caddesi'nde sergileniyor. Çanakkale'ye gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan, önünde sayısız kez hatıra fotoğrafı çekilen tarihi top, bir kedi ve yavrularına ev sahipliği yapıyor.

Gebe siyah kedi, geçen günlerde tarihi topun 8,4 metre uzunluğundaki namlusunun üzerine çıktı. Top namlusu üzerinde yürüyerek ucuna kadar giden ve namlunun ağzından içeriye giren kedi, burada yavrularını dünyaya getirdi. Kedinin her gün birkaç kez top namlusu üzerinde yürüdüğünü fark eden çevredeki esnaf, takibe aldıkları kedinin yavrularını gördü. Kedinin, namlunun içinde 3 yavrusunun bulunduğu anlaşıldı. Esnafın beslediği kedi, her gün birkaç kez namlunun içine girerek yavrularını emziriyor. Birkaç haftalık olan yavrular da, zaman zaman top namlusunun ucuna kadar gelerek buradan etrafı izliyor.

DÜŞECEKLER ENDİŞESİ

Kedinin top namlusu üzerinde yürüyüp, namlunun ucuna kadar gittikten sonra sarkıp, içeriye girmesini, yavruların da namlu ucuna kadar gelip çevreyi izlemesini çevredekiler ilgiyle takip ediyor. Diğer taraftan, kedi ve yavrularının düşme ihtimali izleyenleri endişelendiriyor. Manzara karşısında şaşkınlık yaşayan bazı kişiler de, kedilerin top namlusunda mahsur kaldığını düşünerek Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nü telefonla arayıp, yardım istiyor. Son günlerde bu yönde birçok ihbar alan ve kedileri kurtarmak için tarihi topun yanına gelen itfaiye ekipleri, esnafın durumu anlatmasının ardından müdahalede bulunmadan dönüyor.

Kedinin 2-3 yıldır top namlusuna gelerek yavrularını dünyaya getirdiğini anlatan bir iş yeri çalışanı Hüseyin Ceylan, Bu durumdan haberdar olmayan bazı vatandaşlar, kedileri top namlusunun ucunda görünce itfaiyeyi arayıp mahsur kaldıklarını söylüyor. Gelen itfaiye ekiplerine biz durumu anlatıyoruz. Kedinin yavruları büyüyene kadar orada yaşıyor. Sonrasında zaten namlunun içinden çıkmayı başarıp gidiyorlar dedi.

Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası
Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası
Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası
Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çanakkale Tarihi Top Namlusunda Şaşkınlık Veren Kedi Yuvası - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray, Gaziantep FK deplasmanına 9 eksikle gidiyor Fenerbahçeli Nabil Dirar, eski takımı Club Brugge ile anlaştı Gazetecinin Erdoğan'ın sözünü hatırlatarak sorduğu soru Merkez Bankası Başkanı'nı kızdırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bindiği otobüsün önüne geçen vatandaşlar, Sıddık Erikli isimli kişiyi şikayet etti Kardeşlerin üzerine kurşun yağdıran husumetli, sokağı kan gölüne çevirdi: 1 ölü, 2 yaralı TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi KKTC'de yakalanan FETÖ'nün firari mahrem imamı Ahmet Yiğit, Türkiye'ye getirildi Bankamatik kuyruğunda fenalaşan adam hayatını kaybetti! Yere yığıldığı anlar kameraya yansıdı