Canan Karatay, Sınava Gireceklere Şekersiz Türk Kahvesini Tavsiye Etti - Son Dakika

Canan Karatay, Sınava Gireceklere Şekersiz Türk Kahvesini Tavsiye Etti

11.06.2015 17:02
Canan Karatay, Sınava Gireceklere Şekersiz Türk Kahvesini Tavsiye Etti, System.String[]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) toplantısına katılan Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, obezitenin dünyanın en büyük sorunu olduğunu ve bütün hastalıkların temelinde beslenmenin yattığını söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) toplantısına katılan Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, obezitenin dünyanın en büyük sorunu olduğunu ve bütün hastalıkların temelinde beslenmenin yattığını söyledi. Karatay, ayrıca sınava girecek öğrencilere şekersiz Türk kahvesi ve kuru yemiş tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Karatay, 'Medya ve Sağlık' konusu altında Bilkent'te gerçekleştirilen konferansa katıldı.

Karatay'ın yarı sıra etkinlikte Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Üst Kurul Üyeleri Doç. Dr. Hamit Ersoy, Süleyman Demirkan, Nurullah Öztürk, Ersin Öngel, Ali Öztunç ve kurum çalışanları hazır bulundu.

Konuşma başlığını 'Şeker en tatlı zehirdir' diye belirleyen Karatay, obezitenin dünyanın en büyük sorunu olduğunu ve bütün hastalıkların temelinde beslenmenin yattığını söyledi. Karatay, şu ifadeleri kullandı: “Yediğimiz tüm şekerler aniden kan şekerini yükseltiyor. Bu dediğim normal kişiler için geçerli. Şeker hastası olmamız şart değil. Normal bir kişi, yemekle birlikte 2 dilim ekmek yerse şekeri fırlar. Toksik olduğu için beyaz, saf ve öldürücü olduğu için vücut kendini korumaya alır. İnsülin hormonu salgılatır. Bu hormonun en önemli görevlerinden biri, şekeri 'trigliserit' denen kan yağına çevirip depoya göndermektir. İşte kilo almanın, sebebi budur. Yağ olarak dolaşımdan uzaklaştırıyor. Bu bir bataklıktır. Bu bataklığı kurutmayı anlatıyorum ben. O zaman tüm hastalıklar önleniyor. Yani, şeker bataklığı kurutulursa hastalıklar önlenir."

KUTUYA GİRMİŞ VE REKLAMI YAPILAN HİÇBİR ŞEYİ ÇOCUKLARINIZA VERMEYİN

Doğal yağların sağlıklı, kan trigliseritleri ve doğal olmayan trans yağların kalp krizi, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kanser, diyabet gibi hastalıklara sebep olan zararlı yağlar olduğunu belirten Karatay, "Kilo almak asla genetik değildir. 1980'lerden sonra kilolu insanların sayısı arttı. Çünkü şeker kullanımı arttı." dedi. Karatay, göbekli insanların gizli şeker hastası olduğunu söyleyerek, metabolizmalarında dengesizlik olduğuna dikkati çekti. “Kutuya girmiş ve reklamı yapılan hiçbir şeyi çocuklarınıza vermeyin.” diyen Karatay, bu gıdaların reklamlarının kaldırılması gerektiğini söyledi.

TÜRK KAHVESİ VE KURUYEMİŞ TÜKETİN

Karatay beslenme konusunda ise “Bol doğal yağ yenmeli. İnsan vücudu motordur, yağsız çalışmaz. Bol doğal protein alınmalı. Kuzu eti, koyun eti, dana eti, deniz balığı, köy tavuğu, köy yumurtası, peynir, yoğurt, günlük süt tüketilmeli. İşlenmiş etler sağlıksızdır. Pastırmamız çok sağlıklı. Kuru baklagiller, kuru yemişler, mevsim sebzeleri yenmeli. Sınava girecek çocuklar şekersiz Türk kahvesi ve kuru yemiş tüketmeli.” tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Canan Karatay, Sınava Gireceklere Şekersiz Türk Kahvesini Tavsiye Etti - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüs korkusu saran Sumudica, Rize'ye gelemedi Son Dakika: Türkiye'de 22 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 149 kişi vefat etti, 5 bin 967 yeni vaka tespit edildi Son Dakika! Bahçeli, muhalefetin erken seçim çağrılarına sert çıktı: Türkiye'yi kaosa sürükleme amacındalar Babasının 2 tır şoförüyle tartıştığını gören çocuk, torpidodan aldığı silahla dehşet saçtı: 1 ölü, 1 yaralı Evlere gündeliğe giden kadın, iç çamaşırlarını satışa çıkardı hayatı değişti 'Dönerle dans' rezaletinde yeni gelişme! İki kafadar ve firmaya ceza yağdı Genç kadına saatlerce tecavüz eden sanık iş yerinin önünde darbedildi Kan donduran çifte cinayetin ardından yasak aşk çıktı