Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik - Son Dakika

Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik

12.01.2012 17:12
Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik, System.String[]

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Yıldırım Canbolat, ülke tarımının gelişmesi noktasında önemli roller üstlendiklerini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Canbolat, ülke tarımının gelişmesi noktasında önemli roller üstlendiklerini söyledi.

Türkiye'de tarım öğretiminin 166. yılı nedeniyle Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından bir program düzenlendi. Kültür Merkezi Mavi Salon'daki programda konuşan Dekan Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Canbolat, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasında misyonları olduğunu ifade etti. Türkiye'de ilk ziraat fakültesinin 1948 yılında Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Canbolat, "Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise 1957 yılında Türkiye'nin üçüncü ziraat fakültesi olarak kuruldu. Fakültemizin görevi, kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip, bilgilerini değerlendirebilen mezunlar vererek toplumu bilinçlendirebilmektir. Araştırma ve faaliyetler yaparak tarımsal kalkınmaya destek olmak amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz." dedi. Fakültede lisans ve lisansüstü 10 programda eğitim yürüttüklerini vurgulayan Prof. Dr. Canbolat, "Şu an itibariyle 60 profesör, 29 doçent, 42 yardımcı doçent, 36 araştırma görevlisi, 2 öğretim görevlisi, bir uzman olmak üzere toplam 170 öğretim elemanımız, bin 523 ise öğrencimiz bulunuyor. Kuruluşumuzun 50. yılında 13 bin 500 öğrenci mezun ettik." diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun ise Erzurum ve ülke genelinde tarımsal potansiyelin büyük olduğunun altını çizerek, "Yeterli kaynaklar ayrılırsa ülkemiz tarımda güzel yerlere gelir. Dünyada 7 milyonu aşkın nüfus var ve bu nüfus devamlı artıyor. Buna rağmen dünyamız ve kullandığımız kaynaklar ise aynı. Gıdaya talep her geçen gün artarken, gıda fiyatları da hızla artıyor. Onun için kaynaklar verimli bir şekilde kullanılmalı. Dünyada müthiş bir israf var. Dünya açlıkla boğuşurken daha dikkatli ve ölçülü olunmalı. Camia olarak sağlıklı ve verimli tarımı sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Erzurum'da 565 bin büyükbaş, 513 bin de küçükbaş hayvan bulunduğunu söyleyen Altun, sözlerine şöyle devam etti: "Bu sayı her geçen gün artıyor. Hayvanlara yönelik koruyucu sağlık uygulamalarında da önemli bir noktaya gelindi. Bu noktada çiftçilerimize yönelik desteklerimiz de artarak devam ediyor. Çiftçinin kalkınması için tarımsal kalkınma kooperatiflerimiz var. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kefalet Kooperatifi çiftçilere çeşitli krediler kullandırıyor. Besicilere üretim başına destekler veriyoruz. Bu destekler sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için önemli."

Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Adem Yavuz Sönmez, tarım sektörünün önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Türk tarımının potansiyel noktasında dünyada önemli bir yerde olduğunun altını çizen Sönmez, "Bunun için tarımla uğraşanların eğitilmesi, teknik altyapının geliştirilmesi lazım. Tarımsal yüksek öğrenimin program ve müfredatında sorunlar var. Öğrenciler donanımlı hale getirilerek bu sorunların üstesinden gelinmeli. Ziraat mühendisliği yanlış politikalar nedeniyle itibar kaybına uğradı. Son birkaç yılda atananların sayısı artmasına rağmen bu yetersizdir." şeklinde konuştu.

Öğrenciler adına konuşan Tuğçe Kara, Atatürk'ün ziraat hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Kara, ülke tarımının istenilen düzeye getirilmesi için bir sorumluluk yüklendiklerinin altını çizerek, tarımı yükselteceklerine söz verdi.

Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin toprak temalı şiirler okuduğu kutlamada ziraat mühendisliği mesleğinde 25. yılını dolduran akademisyenlere ve ziraat mühendislerine onurluk, 2011 yılı içinde profesör, doçent ve ziraat doktoru unvanı alanlara ise akademik giysi giydirilerek belge takdim edildi. Programda ayrıca 2011 yılı içerisinde yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan öğrenciler de onurlandırıldı. Çiftçiler Mürsel Alkanat, Tuncay Tekman, Faruk Karabulut ile örnek işletme sahibi Erpalan Organik Tarım ve Hayvancılık AŞ'ye de plaket verildi.

Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik
Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Canbolat: Tarımın Gelişmesi İçin Önemli Bir Misyon Yüklendik - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu