Son Dakika Haberleri: Canikli: İçtüzük Değişikliği ile Meclis'te Verimliliğin Artmasını Amaçlıyoruz

Canikli: İçtüzük Değişikliği ile Meclis'te Verimliliğin Artmasını Amaçlıyoruz

8 yıl önce

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM İçtüzüğü değişikliği ile TBMM'de daha etkin bir çalışma yönteminin oluşturulmasını amaçladıklarını söyledi.

Canikli: İçtüzük Değişikliği ile Meclis'te Verimliliğin Artmasını Amaçlıyoruz, System.String[]
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM İçtüzüğü değişikliği ile TBMM'de daha etkin bir çalışma yönteminin oluşturulmasını amaçladıklarını söyledi. Canikli, değişikliğin, verimliliğin artırılması ve özellikle verimli çalışmayı engelleyen ve suiistimal edilebilen bazı düzenlemelere denetlik kazandırılmasını amaçladıklarını kaydetti.

TBMM'de içtüzük değişikliği teklifi ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Canikli, getirmek istedikleri düzenlemelerle ilgili yanlış değerlendirmelerin yapıldığına işaret etti. Canikli, "Özellikle muhalefetin konuşma sürelerinin kısılmasının hedef alındığı gibi değerlendirmeler yapılıyor. Hiçbir şekilde böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece hükümet tarafından kullanılan gündem dışı konuşmalara cevap hakkında bir kısıtlama vardır. Bu süre 20 dakikadan 10 dakikaya indirilmekte. Bu pakette tek taraflı olarak hükümetin aleyhine bir konuşma süresinin sınırlandırılması ve kısaltılmasıdır." diye konuştu.

İçtüzükteki bazı kuralların çok yoğun bir şekilde suiistimal edildiğini ifade eden Canikli sözlerine şöyle devam etti: "Getirilen düzenlemenin amacı sadece verimsizliği ortadan kaldırmak, Meclis'in esas faaliyet konularını engelleyen bu mekanizmaları sonlandırmak, daha etkili ve daha verimli bir çalışma imkanı oluşturmaktır. Meclis'in temel görevi denetim ve yasama faaliyetidir. Denetim ve yasama faaliyetleri ile ilgili hiçbir konuda bir düzenleme yapılmamıştır. Sadece hükümete yönelik tek taraflı bir kısıtlama söz konusudur. Bunun dışında bütün düzenlemeler karşılıklıdır."

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Canikli, 'Cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili soruya, sürenin 7 yıl olduğunu düşündüklerini belirtti. Canikli, gelecek hafta konunun TBMM gündemine geleceğini de hatırlattı.

Hasip Kaplan'ın 'provokatörlük yaptığı' iddiaları ile ilgili de Canikli, "Bu BDP'nin sürekli yaptığı şey. Elimizde somut bir şey yok. Soruşturmanın ilerleyen safhalarında olay daha da netleşir." değerlendirmesinde bulundu.Son Dakika! Usta Tiyatrocu Ayşen Gruda Hayatını Kaybetti Hayatını Kaybeden Ayşen Gruda, Sitem Etmişti: Telif Haklarını Alamıyoruz

Fatma Girik'in, Ayşen Gruda'nın Ölümü Üzerine Yaptığı Açıklama, Sosyal Medyada Gündem Oldu