"Çanın Üzerine Vurulan Her Çekiç İzi Adeta Bir Nota" - Son Dakika

"Çanın Üzerine Vurulan Her Çekiç İzi Adeta Bir Nota"

15.01.2012 13:40

Serten Akkaya - Çanakkale'nin Biga ilçesinde dededen kalma tekniklerle çan yaparak yaşamını sürdüren Yıldırım Gencer (35), bu mesleğin devam etmesi için, bildiklerini oğluna da öğretiyor.

Serten Akkaya - Çanakkale'nin Biga ilçesinde dededen kalma tekniklerle çan yaparak yaşamını sürdüren Yıldırım Gencer (35), bu mesleğin devam etmesi için, bildiklerini oğluna da öğretiyor.

Gencer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çancılığı, 40 yıllık usta olan babası Mustafa Gencer'den ilkokul yıllarında öğrendiği belirterek, bazen okuldan kaçtığını ve babasının atölyesine geldiğini anlattı.

Okulunu bitirince mesleği yapmaya başladığını, kendisiyle birlikte üç kardeşinin de bu işle uğraştığını ifade eden Gencer, oğlunun yanı sıra çan yapımında kendisine zaman zaman eşinin de yardım ettiğini kaydetti.

Çan yapımının incelik isteyen bir meslek olduğunu vurgulayan Gencer, çan yapmak için dedesinden kalma aletleri kullandığını bildirdi.

Gencer, şöyle dedi:

"Örs, çekiç ve makas. Bunlar dedem ve babamın kullandığı aletler. Yarım saatte bir adet çanı tamamlıyorum. Günde 50 küçük boy, 20 tane de büyük boy çan yapabiliyorum. Çanın üzerine her vurduğum çekiç izi adeta bir notadır. İnceden kalına, çanın üzerinde tüm notaların sesleri çıkar. Çana verdiğim nota sesini müzik hocaları bile veremez. Bu konuda iddialıyım. Her çanın büyüklüğüne göre bir ismi vardı. Fındık, bakla, ceviz gibi. Bölgemizden temin ettiğim çanın ana maddesi olan sacı, toplam 21 aşamadan geçirerek kullanılabilir hale getiriyorum. 15 çeşit yaptığım çanları genellikle sipariş üzerine çalışıyorum. 10 yıl öncesine kadar siparişleri yetiştiremiyordum. Şimdilerde ise stok yaparak toptancılara ve pazarcılara veriyorum."

Yunanistan'ın Atina şehrine de çan gönderdiğini dile getiren Gencer, yurt dışında küçükbaş hayvanlarda özellikle istenilen çanın Türkiye'de de kullanılmasının şart koşulmasını, mesleği yapan ustalara teşvik verilmesini istediğini sözlerine ekledi.

- ÇANAKKALE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Çanın Üzerine Vurulan Her Çekiç İzi Adeta Bir Nota' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti 00:44 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 23:00 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu
Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti
Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak 16:21 Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak 5 günlük evli çiftin kavgası ölümle bitti 15:51 5 günlük evli çiftin kavgası ölümle bitti
Advertisement