"Çanın Üzerine Vurulan Her Çekiç İzi Adeta Bir Nota" - Son Dakika

"Çanın Üzerine Vurulan Her Çekiç İzi Adeta Bir Nota"

9 yıl önce

Serten Akkaya - Çanakkale'nin Biga ilçesinde dededen kalma tekniklerle çan yaparak yaşamını sürdüren Yıldırım Gencer (35), bu mesleğin devam etmesi için, bildiklerini oğluna da öğretiyor.

Serten Akkaya - Çanakkale'nin Biga ilçesinde dededen kalma tekniklerle çan yaparak yaşamını sürdüren Yıldırım Gencer (35), bu mesleğin devam etmesi için, bildiklerini oğluna da öğretiyor.


Gencer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çancılığı, 40 yıllık usta olan babası Mustafa Gencer'den ilkokul yıllarında öğrendiği belirterek, bazen okuldan kaçtığını ve babasının atölyesine geldiğini anlattı.


Okulunu bitirince mesleği yapmaya başladığını, kendisiyle birlikte üç kardeşinin de bu işle uğraştığını ifade eden Gencer, oğlunun yanı sıra çan yapımında kendisine zaman zaman eşinin de yardım ettiğini kaydetti.


Çan yapımının incelik isteyen bir meslek olduğunu vurgulayan Gencer, çan yapmak için dedesinden kalma aletleri kullandığını bildirdi.


Gencer, şöyle dedi:


"Örs, çekiç ve makas. Bunlar dedem ve babamın kullandığı aletler. Yarım saatte bir adet çanı tamamlıyorum. Günde 50 küçük boy, 20 tane de büyük boy çan yapabiliyorum. Çanın üzerine her vurduğum çekiç izi adeta bir notadır. İnceden kalına, çanın üzerinde tüm notaların sesleri çıkar. Çana verdiğim nota sesini müzik hocaları bile veremez. Bu konuda iddialıyım. Her çanın büyüklüğüne göre bir ismi vardı. Fındık, bakla, ceviz gibi. Bölgemizden temin ettiğim çanın ana maddesi olan sacı, toplam 21 aşamadan geçirerek kullanılabilir hale getiriyorum. 15 çeşit yaptığım çanları genellikle sipariş üzerine çalışıyorum. 10 yıl öncesine kadar siparişleri yetiştiremiyordum. Şimdilerde ise stok yaparak toptancılara ve pazarcılara veriyorum."


Yunanistan'ın Atina şehrine de çan gönderdiğini dile getiren Gencer, yurt dışında küçükbaş hayvanlarda özellikle istenilen çanın Türkiye'de de kullanılmasının şart koşulmasını, mesleği yapan ustalara teşvik verilmesini istediğini sözlerine ekledi.


- ÇANAKKALE

Haber Yayın Tarihi: 15.01.2012 01:40 Kaynak: AASon Dakika

Sergen Yalçın: Beşiktaş ile para konuşmam, koşa koşa gelirim
Son dakika: Elazığ'daki depremde ölü sayısı 38'e yükseldi Muhabir, eline aldığı beton parçasının parçalandığını görünce şaşkına döndü

Son Dakika Haberleri