Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu - Son Dakika

Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu

08.09.2012 17:33
Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu, System.String[]

Çankırı Belediyesi ile Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 'Anadolu'nun İslamlaşma Sürecinde Daru'l Hadisler' sempozyumu Çankırı'da başladı.100'üncü Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen...

Çankırı Belediyesi ile Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 'Anadolu'nun İslamlaşma Sürecinde Daru'l Hadisler' sempozyumu Çankırı'da başladı.

100'üncü Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma Vali Vahdettin Özcan, Ak Parti Çankırı milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Müftüsü Arslan Türk ile akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, hadis ilminin İslam'ın öğrenilmesinde ve yaşama uyarlanmasında büyük bir önemi olduğunu belirterek, "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz hadis sempozyumunu gelecek yıllarda da devam ettirip, Anadolu'nun ilk daru'l hadisi'nin bulunduğu Çankırı'yı bu konuda öne çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Çankırı milletvekililleri Hüseyin Filiz ve İdris Şahin de konuşmalarında kentin böylesine önemli bir konuda ev sahipliği yapmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Vali Vahdettin Özcan da Çankırı'nın tarihi ve kültürel zenginlikler bakımından gezilip görülmesi gereken bir il olduğunu vurguladı.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sandıkçı ise yaptığı konuşmada, "Hiçbir ilimde öğrenmek için, hadis ilmini öğrenmek kadar fedakarlık yapılmamıştır. Bunu geçmişte hadis alimlerinin hadis ilmini öğrenmek için gösterdikleri fedakarlıklardan görebiliyoruz. Daru'l hadisler Peygamber gibi yaşamayı öğreten çok özel mekanlardır" dedi.

Sempozyumun organizasyonunu gerçekleştiren Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal ise daru'l hadislerin yeniden canlandırılması gerektiğini belirterek, "Anadolu'yu sıktığınızda İslam çıkıyor. Daru'l hadisler ilk filizlendiği Çankırı'dan başlayarak yeniden canlanabilir" diye konuştu.

Katılımcılara Tarihi Çamaşırhane'de verilen öğle yemeğinin ardından iki gün sürecek sempozyuma devam edildi. - Çankırı

Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu
Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu
Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu
Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çankırı'da 'Daru'l Hadis' Sempozyumu - Son Dakika


Son Dakika

Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü ABD'li ilaç devi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor Meteoroloji 10 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı