Çankırı'da Otizme Dikkati Çekmek Amacıyla Yürüyüş Yapıldı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Çankırı'da Otizme Dikkati Çekmek Amacıyla Yürüyüş Yapıldı

Çankırı'da Otizme Dikkati Çekmek Amacıyla Yürüyüş Yapıldı

06.04.2017 16:57

Çankırı'da "Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Çankırı'da "Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik, Kucaklama Taşı'ndan yürüyüşle başladı. Atatürk Bulvarı üzerinden Karatekin parkına yürüyen gönüllüler, otistik çocuklar ve aileleri, ellerinde otizme karşı farkındalığa dikkat çekmek amacıyla dövizler taşıdı.

Karatekin Parkı'nda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, otizm konusunda farkındalık oluşturmak için Birleşmiş Milletler tarafından nisan ayının "Dünya Otizm Farkındalık Ayı" olarak ilan edildiğini anımsattı.

Otizm konusunda farkındalık oluşturmak için sadece nisan ayında değil, yıl boyunca gerekli destekleri vereceklerini belirten Yıldırım, "Otizm spekturum bozukluğu olan çocuklarımızın sayısının her geçen gün artması ve yapılan araştırmalar sonucunda önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağının tahmin edilmesi otizm konusunda farkındalık oluşturma gereksinimini doğurmuştur. Bu gereksinim sonucu farklı kuruluşlar ve bakanlıklar, farklı projeler uygulamaya başlamış olup bu projelerden birisini de bakanlığımız yürütmektedir. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik eylem planı olarak adlandırılan proje kapsamında otizmle farkındalığın nisan ayı dışına taşırılıp, her alanda ve her kesimde otizmli çocuklara ve ailelerine yardımcı olabilmek amaçlanmaktadır." diye konuştu.

Konuşmanın ardından, Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan öğrenciler tarafından semazen gösterisi gerçekleştirildi.

Daha sonra programa katılanlar, otizm farkındalık ayı el baskı panosuna boyalı ellerle baskı yaptı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çankırı'da Otizme Dikkati Çekmek Amacıyla Yürüyüş Yapıldı - Son Dakika


Advertisement