Çankırı'da "Türk Kültüründe Helva" Paneli - Son Dakika

Çankırı'da "Türk Kültüründe Helva" Paneli

30.11.2018 18:36

Çankırı'da "Türk Kültüründe Helva" paneliÇANKIRI - Çankırı Belediyesi ve Karatekin Üniversitesi işbirliğinde 100. Yıl Kültür Merkezinde "Türk Kültüründe Helva" konulu panel gerçekleştirildi.

Çankırı'da "Türk Kültüründe Helva" paneli

ÇANKIRI - Çankırı Belediyesi ve Karatekin Üniversitesi işbirliğinde 100. Yıl Kültür Merkezinde "Türk Kültüründe Helva" konulu panel gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Deniz, "Helvanın sadece bir tatlı olarak günlük hayatımızda yer aldığını düşünürken hiç öyle olmadığını gördük. İnsanoğlunun dünyaya gelişinden ölümüne kadar, hatta sonrasında da kültürümüzde çok önemli yeri olduğumuzu tespit ettik" dedi.

Deniz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu çalışma Türkiye çapında etki uyandırdı. Çok basit bir şey gibi görünen unsurun kültürümüzde ne kadar önemli yere sahip olduğunu, projeyi başlattıktan sonra anladık. Kültürümüzün ne kadar geniş olduğunu, bu tür çalışmaların yapılması gerektiğini, toplumu ayakta tutan özelliklerin bunlar olduğunu müşahede ettik."

Yapılan konuşma sonrasında 1. oturumda Doç. Dr. Ahmet Özcan başkanlığında Türk Dili Yadigarlarında Şeker, Tatlı Helva konusunda Dr. Bihter Gürışık Köksal, helva çeşitleri ve ritiüllerde helvanın işlevleri konusunda Dr. Zehra Hamarat ve Dr. Evrim Ulusan Öztürkmen, Gelenekten Güncele Çankırı'da Helva konusunda ise Dr. Serap Aslan Cobutoğlu konuşma yaptı.

Prof. Dr. Tevfik Erkal'ın başkanlığını yaptığı 2. oturumda ise şairin helva yaptığı koruk konusunda Prof. Dr. Sebahat Deniz, klasik Türk şiirinde helvaya dair ayrıntılar konusunda Doç. Dr. Ümran Ay, klasik Türk şiirinde helvayla ilgili benzetmeler konusunda ise Arş. Gör. Zeynep Öz tarafından yapıldı.

Yapılan panelde değerlendirme Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Deniz tarafından yapıldı. Değerlendirme sonrasında katılımcılara çeşitli helvalar ikram edildi.

Çankırı'da Türk Kültüründe Helva Paneli
Çankırı'da Türk Kültüründe Helva Paneli
Çankırı'da Türk Kültüründe Helva Paneli
Çankırı'da Türk Kültüründe Helva Paneli

- Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Çankırı'da 'Türk Kültüründe Helva' Paneli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı