Çankırı Ilgaz Dağı Kış Turizminde Türkiye'nin Yıldızı Olacak - Son Dakika

Çankırı Ilgaz Dağı Kış Turizminde Türkiye'nin Yıldızı Olacak

12.01.2012 11:12
Çankırı Ilgaz Dağı Kış Turizminde Türkiye'nin Yıldızı Olacak, System.String[]

Çankırı'nın Ilgaz İlçesi Yıldıztepe Kayak Merkezi, yapılan yatırımlarla Türkiye'nin yıldızı olmaya hazırlandığı belirtildi.

Çankırı'nın Ilgaz İlçesi Yıldıztepe Kayak Merkezi, yapılan yatırımlarla Türkiye'nin yıldızı olmaya hazırlandığı belirtildi. Çankırı Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen Yıldıztepe Kayak Merkezine yatırımcıları çekebilmek amacıyla bölgedeki altyapı çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezi'ne Valilikçe yaptırılan ve yaklaşık 5 milyon TL'ye malolan ve saatte bin 200 yolcu taşıma kapasiteli 1600 metre uzunluğundaki telesiyejle birlikte yapılan çalışmalar, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından basına tanıtıldı.

Yıldıztepe'de telesiyejle bin 500 metreden bin 900 metreye ilk olarak çıkan Vali Vahdettin Özcan zirvede yaptığı açıklamada, Ilgaz Dağı'nın kış turizminde Türkiye'nin yıldızı olacağını belirterek, "Ilgaz Dağı'nda sadece kış sporları değil, 12 ay turizmin hizmetinde olacak şekilde planlama yapıyoruz. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Alanı ilan edilen 31 milyon 80 bin metrekarelik alanda bahar ve yaz günlerinde dağcılık, doğa yürüyüşü, tekerlekli kayak ve kulüplerimiz için yaz dönemi kampı yapılabilecek çalışmalara da baharla birlikte start vereceğiz. Amacımız, türkülere, şarkılara ve şiirlere konu olmuş Çankırı Ilgaz Dağı'nı layık olduğu şekilde turizme kazandırmaktır." dedi.

Telesiyej hareket noktasında konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İmdat Yarım ise Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi'nin Türkiye'de kar kalitesi ve doğal güzellik olarak kayakçıların keyifle spor yapabilecekleri en güzel noktalardan birisi olduğunu belirtti.

Yarım, "Burası Türkiye'de bin 500 metre yükseklikte kayak yapılabilen tek yerdir. Diğer kayak merkezleri daha yüksektir. Bu da Yıldıztepe'yi öne çıkaracak en önemli özelliktir. Çünkü bin 800 metre üzerinde kayaklı koşu, biatlon ve tekerlekli kayak gibi sporlar yapılamaz. Bu nedenle de üniversiteler arası kayaklı koşu yarışları Yıldıztepe Kayak Merkezinde yapılmaktadır." dedi.

Çankırı Valiliği'nce yaptırılması planlanan yeni baby-lift ve yeni telesiyejlerin devreye girmesiyle Ilgaz Dağı'nın Çankırı bölümünde saatte 4 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca bölgeye yeni tesisler yapılması için önümüzdeki günlerde ihale yapılacağı belirtildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Çankırı Ilgaz Dağı Kış Turizminde Türkiye'nin Yıldızı Olacak - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Arkadaşının evine havalandırma boşluğundan girmek isteyen genç, sıkıştığı yerde öldü 00:04 Arkadaşının evine havalandırma boşluğundan girmek isteyen genç, sıkıştığı yerde öldü A Spor yorumcusu Selahattin Kınalı'nın 23:45 A Spor yorumcusu Selahattin Kınalı'nın "At hırsızları" sözlerine Başakşehir'den sert tepki: Kendisine iade ediyoruz Artan vakalara dikkat çeken Bakan Koca: 1 hafta önceki temaslara dayanıyor 22:58 Artan vakalara dikkat çeken Bakan Koca: 1 hafta önceki temaslara dayanıyor
İstediği parayı vermeyen babasını, annesini ve ağabeyini tabancayla vurdu 22:31 İstediği parayı vermeyen babasını, annesini ve ağabeyini tabancayla vurdu Sokak röportajında gaziye söylenen sözler sosyal medyada tepki topladı 21:53 Sokak röportajında gaziye söylenen sözler sosyal medyada tepki topladı Kıyma çekmek isterken akıma kapılıp öldü 19:12 Kıyma çekmek isterken akıma kapılıp öldü
Selin Ciğerci, ortalığı salladı! Konserde Bülent Ersoy'a kalça dansı yaptı 19:07 Selin Ciğerci, ortalığı salladı! Konserde Bülent Ersoy'a kalça dansı yaptı Kuşadası Milli Park'ındaki şezlong ve şemsiye fiyatları tepki topladı: Bu kadar da olmaz, yazıktır, günahtır 18:01 Kuşadası Milli Park'ındaki şezlong ve şemsiye fiyatları tepki topladı: Bu kadar da olmaz, yazıktır, günahtır
Advertisement