Son Dakika Son Dakika Son Dakika
ÇARE Sistemi, Azerbaycan'da Kullanılmaya Başlandı - Son Dakika

ÇARE Sistemi, Azerbaycan'da Kullanılmaya Başlandı

DHMİ Genel Müdürlüğü, yerli ve milli olanaklarla geliştirilen Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) sisteminin Azerbaycan'da kullanılmaya başlandığını duyurdu. Türkiye'de 40'tan fazla havalimanında kullanılan ÇARE sistemi, hava trafik kontrolünü etkin bir şekilde yönetmeye ve hava trafik emniyetini sağlamaya imkan tanıyor. Sistem, Bakü Haydar Aliyev, Gence ve Fuzuli havalimanlarına kurulduktan sonra saha testlerini başarıyla tamamlayarak Azerbaycan hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılmaya başlandı.

ÇARE Sistemi, Azerbaycan\'da Kullanılmaya Başlandı
19.07.2023 - 13:24,  Güncelleme: 13:25

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, hava trafik yönetimi alanında tamamen yerli ve milli olanaklarla geliştirilen Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) sisteminin, Azerbaycan'da kullanılmaya başladığını duyurdu.

DHMİ'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen ÇARE sisteminin Türkiye'de 40'tan fazla havalimanında kullanıldığı belirtildi. Hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine ve hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürmesine imkan tanıyan sistemin, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan iş birliği sözleşmesi kapsamında Bakü Haydar Aliyev, Gence ve Fuzuli havalimanlarına kurulduğu ifade edildi. Kullanıcılara eğitim verildikten sonra saha testleri başarıyla tamamlanan sistemin, Azerbaycan hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılmaya başladığı kaydedildi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Teknoloji ÇARE Sistemi, Azerbaycan'da Kullanılmaya Başlandı - Son Dakika


Advertisement