Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi - Son Dakika

Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi

23.05.2014 21:42
Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi, System.String[]

Mersap üyelerinin oluşturduğu, İçel Sanat Kulübü, Akdeniz Opera ve Bale Derneği, Kültür Merkezi Derneği, Mersin Flarmoni Derneği, Felsefeciler Derneği, Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği, Mersin Fotoğraf Derneği, Mersin Sinema Derneği, Silifke Polifonik Korolar ve Bale Derneği, Taşeli Kültür ve Sanat Derneği ile Aygün Sanat Merkezi yönetimi Kültür Merkezi önünde bir araya geldi.

Mersap üyelerinin oluşturduğu, İçel Sanat Kulübü, Akdeniz Opera ve Bale Derneği, Kültür Merkezi Derneği, Mersin Flarmoni Derneği, Felsefeciler Derneği, Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği, Mersin Fotoğraf Derneği, Mersin Sinema Derneği, Silifke Polifonik Korolar ve Bale Derneği, Taşeli Kültür ve Sanat Derneği ile Aygün Sanat Merkezi yönetimi Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Dernek adına söz alan Hülya Can Nutku, hükümetin, opera, bale, senfoni orkestraları ve tiyatrolara ilişkin planladığı yasa tasarısının, sanatçılar ve sanat kurumu çalışanlarına danışılmadan, birçok olumsuz yönüyle, dayatılarak zorla kabul ettirilerek hızla uygulanmaya konulmak istenmesinin kabul edilmez bulduklarını söyledi. Nutku, sanatçıların memurlaştırmak, işsiz bırakıp itibarsızlaştırmak olduğunu söyledi. Nutku yaptığı açıklamada ? Devletin sanat kurumlarını ve sanatçılarımız, siyasi yaptırımlardan, baskılardan kurtarılmalıdır. Devletin sanat kurumları özerk yapıya kavuşturulmalıdır. Çünkü özgürlük olmadan sanat üretimi yapılamaz. Sanatın en yüksek kalitede evrensel anlayışla icra edilebilmesinin önü açılmalıdır. Devlet sanata ayırdığı imkanları azaltmamalı, aksine attırmalıdır. Çünkü sanatın, toplumu ileri götüreceğine, insanları eğiteceğine, düşüncelerini geliştireceğine, onları özgürleştireceğine, mutlu ve barışık yapacağına inanıyoruz. Kurum yöneticilerinin, sanatçıların, ilgili kurum ve kuruluşlar ve devlet dairelerinde bir araya gelerek, ilgili tüm tarafların görüşlerinin ve isteklerinin tartışılmasını, sanatın ve sanatçının önünü açacak, toplumun yararlarını gözetecek çağdaş bir taslak üzerinde anlaşmalarını öneriyoruz. Mersin'de, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin kapatılmasını istemiyoruzö dedi.

Nutku'nun konuşmasının ardından Mersin Devlet Opera ve Balesi koro ve orkestra sanatçıları şef Vladimir Lungu yönetiminde Carl Orff'un 'Carmina Burana' parçalarının seslendirdi. Sanatseverlerin de destek verdiği eylem konserini sonunda olaysız tamamlandı.

Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi
Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi
Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi
Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi - Son Dakika


Son Dakika

Atandığını 17 yıl sonra öğrendi! Tekrar atama başvurusu, "gerekli özeni göstermediği" için AYM tarafından reddedildi Korona testinde canı yanan hasta, hemşireye böyle saldırdı CHP'li Başarır'dan tartışma yaratan "Ordu satılmıştır" sözleriyle ilgili açıklama: İftira atıldı Kendini tavana asarak intihar eden terzinin bıraktığı not yürek dağladı: Çocuklarım size emanet, ölmem hepimiz için iyi olacak Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından eleştirilerin hedefi olan Acun Ilıcalı sessizliğini bozdu Önlemler sıkılaştı, Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde vakalar sıfırlandı 1.5 yaşındaki bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı! Baba, savcılığa koştu Eroin dolu araçta yakalanmıştı, ifadesi ortaya çıktı! Ayşe Dırla, olayı yine hayatını kurtaran Kadir Şeker'e bağladı