İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, bilgilendirme toplantısı düzenledi: (2) - Son Dakika

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, bilgilendirme toplantısı düzenledi: (2)

06.05.2022 16:41

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, geçen ayki terör operasyonlarında, 9'u ölü, 78'i sağ, 7'si teslim olmak üzere 94 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, geçen ayki terör operasyonlarında, 9'u ölü, 78'i sağ, 7'si teslim olmak üzere 94 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu'nda düzenlediği "Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı"nda, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadele operasyonlarının başarıyla devam ettiğini belirten Çataklı, "Eren Abluka" operasyonlarının 8 bölgede sürdüğünü hatırlattı.

Geçen ay PKK'ya yönelik kırsalda 14'ü büyük, 45'i orta çaplı olmak üzere 9 bin 439 operasyon, tüm terör örgütlerinin şehirlerdeki hücre yapılanmasına ve iş birlikçilerine yönelik de 1324 operasyon yapıldığını açıklayan Çataklı, şu bilgileri paylaştı:

"Operasyonlarda 9'u ölü, 78'i sağ, 7'si teslim olmak üzere aralarında 'turuncu kategori'de aranan Hakkari sözde bölge sorumlusu Reber kod adlı Semih Sayılgan isimli teröristin de bulunduğu toplam 94 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 63'ü PKK/KCK, 31'i DEAŞ terör örgütü mensubudur. Tüm terör operasyonları neticesinde nisan ayında, 138 sığınak, barınak ve mağara kullanılamaz hale getirilmiştir. 44 silah, 31 mayın ve el yapımı patlayıcı, 238 el bombası, 1536 kilogram patlayıcı madde, 5 bin 193 muhtelif mühimmat ele geçirilmiştir. Ayrıca 2022 yılı Nisan ayında toplam 15 terör eylemi engellenmiştir."

Uyuşturucuyla mücadele

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında ise geçen ay önemli operasyonlara imza atıldığını bildiren Çataklı, bu çerçevede düzenlenen 19 bin 14 operasyonda 24 bin 538 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 1524'ünün tutuklandığını kaydetti.

İsmail Çataklı, uyuşturucu operasyonlarında, 2 ton 683 kilogram esrar, 69 kilogram skunk, 749 kilogram eroin, 275 kilogram kokain, 112 kilogram bonzai, 229 kilogram metamfetamin, 97 bin 399 ectasy, 1 milyon 112 bin 954 captagon, 428 bin 450 sentetik ecza ile 29 bin 595 kök kenevirin ele geçirildiğini ifade etti.

Uyuşturucu ihbarlarının hızlı yapılması amacıyla oluşturulan mobil uygulama "UYUMA"nın ise 502 bin 294 kişi tarafından cep telefonlarına indirildiğini dile getiren Çataklı, program üzerinden 42 bin 249 ihbar yapıldığını aktardı.

Geçen ay aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarında 21 kadının yaşamını yitirdiğini bildiren Çataklı, hayatını kaybeden kadın sayısının geçen yılın ilk dört ayında 96, bu yılın ilk dört ayında ise yüzde 14 azalışla 83 olduğunu belirtti.

Kadın Destek Uygulaması'nı (KADES) kullanan kadın sayısının 3 milyon 585 bin 23'e yükseldiğini söyleyen Çataklı, bu uygulama üzerinden 215 bin 977 asıllı ihbarın alındığını açıkladı.

"Elektronik kelepçeyle takibi yapılan vakalarda kadın cinayeti meydana gelmemiştir"

İsmail Çataklı, "Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi tarafından bugüne kadar 1609 vakanın takibi yapılmış olup halen 574 vakanın takibi devam etmektedir. Bugüne kadar elektronik kelepçe tedbir kararı verilerek takibi yapılan vakalarda kadın cinayeti meydana gelmemiştir." bilgisini paylaştı.

Evden hırsızlık olaylarının da azaldığına değinen Çataklı, siber suçlarla mücadele çerçevesinde terör suçları kapsamında geçen ay 17 bin 626 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma yapıldığını, tespit edilen 7 bin 203 kişi hakkında yasal işlem uygulandığını, 208 şüphelinin yakalandığını dile getirdi.

Geçen ay ülke genelinde 119 ölümlü trafik kazasında 139 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Çataklı, 14 bin 352 trafik kazasında ise 20 bin 128 kişinin yaralandığını bildirdi.

Çataklı, Ramazan Bayramı tatilinde 18 ilde 27 ölümlü trafik kazasında 30 kişinin hayatını kaybettiğini, son 10 yılda bayram tatil süresi 5 gün olan Ramazan Bayramı tatilleri kıyaslandığında, araç, sürücü sayısı ve nüfusun artmasına rağmen kaza sayısının yüzde 37, ölümlü kazanın yüzde 55, can kaybının yüzde 61, yaralı sayısının da yüzde 47 azaldığını söyledi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın partisine komplo kurulduğu iddialarının hatırlatılması üzerine Çataklı, "İddiasını, müddei ispat etmekle mükelleftir. Hakimler, savcılar yerlerinde. Yalanları ve provokasyonları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelleyeceğiz ve çözeceğiz." dedi.

(Bitti)

YORUMLAR
500
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Abd, 'Borç Tuzağı' Oluşturmaktan Sorumlu Tutulmalı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Abd, 'Borç Tuzağı' Oluşturmaktan Sorumlu Tutulmalı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD'yi Taiwan ile Resmi Temasları Durdurmaya Çağırıyoruz Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD'yi Taiwan ile Resmi Temasları Durdurmaya Çağırıyoruz Video: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD Diğer Ülkelerdeki İnsan Haklarıyla İlgili Konuşacak Konumda Değil Video: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD Diğer Ülkelerdeki İnsan Haklarıyla İlgili Konuşacak Konumda Değil
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, bilgilendirme toplantısı düzenledi: (2) - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement