Bakan Çavuşoğlu, Sırp mevkidaşı Dacic ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) - Son Dakika

Bakan Çavuşoğlu, Sırp mevkidaşı Dacic ile ortak basın toplantısında konuştu: (2)

26.01.2023 17:02

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'teki terör örgütü sempatizanlarının düzenlediği eylemlerin bir amacının da İsveç'in NATO üyeliğini engellemek olduğunu belirterek, "PKK/YPG ve onları destekleyen o ülkedeki aşırı sol partilerin amacı da zaten İsveç'in NATO üyeliğini engellemek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'teki terör örgütü sempatizanlarının düzenlediği eylemlerin bir amacının da İsveç'in NATO üyeliğini engellemek olduğunu belirterek, "PKK/ YPG ve onları destekleyen o ülkedeki aşırı sol partilerin amacı da zaten İsveç'in NATO üyeliğini engellemek." dedi.

Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Sırbistan Yeni Pazar'da meydana gelen sel felaketi nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, mevkidaşına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

"Bugün yaptığımız görüşmelerde Sırbistan'la ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi görüştük. İlişkilerimizde en iyi dönemi yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Vucic ile biraz önce telefonda da sohbet etme imkanımız oldu, Vucic'in söylediği gibi ilişkilerimizde altın çağı yaşıyoruz." diyen Çavuşoğlu, iki ülke arasında farklı alanlarda birlikte çalışmaya devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, son 1,5 yıl içinde farklı vesilelerle Sırbistan'ı 5 kez ziyaret ettiğini belirterek, mevkidaşıyla ilişkileri enine boyuna değerlendirdiklerini aktardı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin hızlı bir şekilde artarak 2022'de 2,5 milyar dolara yaklaştığını kaydeden Çavuşoğlu, iki ülke liderinin 5 milyar dolar hedef koyduğunu ve gelecek dönemde bu hedefe ulaşacaklarına inandığını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan'da Türk yatırımlarının arttığını ve Sırbistan yönetiminin Türk firmalarıyla yakından ilgilendiğini ifade ederek, "Ekonomik işbirliğimizin boyutlarını enine-boyuna derinlemesine ele almak için de 4. Karma Ekonomi Komisyonu Toplantısı'nı bu sene gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası arasında ikili ticaret odası kurulacağı bilgisini veren Çavuşoğlu, 2022'de 345 bin turistin Sırbistan'dan geldiğini, Türkiye'den 116 bin kişinin Sırbistan'ı ziyaret ettiğini söyledi.

Türkiye'nin Sırbistan'da iki temsilciliğinin olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Belgrad'daki Bayraklı Camisi'nin restorasyonuna bu sene başlayacağını, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Türkçe kursları düzenlediğini ve 3 binden fazla Sırbistan vatandaşının bu kurslara katıldığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşıyla terörle mücadeleyi de değerlendirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle FETÖ konusunda verdikleri destek için Sırbistan'a çok teşekkür ediyoruz. PKK iltisaklı bir kişi, terörist var. Onun iadesi konusunda da desteklerini bugün istedik. Düzensiz göç ortak sorunumuz. Bu konuda işbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. İçişleri Bakanlarımız da sürekli görüşüyorlar. Balkanlar'ın istikrarı, huzuru, hepimiz için önemli, Bosna Hersek'te gerginliğin artmaması için yeniden hükümet kuruluyor. Burada istikrar ve huzur için Türkiye ve Sırbistan'ın oynayacağı ve oynadığı rol çok önemli. Özellikle Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasının çok faydası oldu."

Avrupa'da ırkçılık, İslam düşmanlığının giderek arttığına dikkati çeken Çavuşoğlu, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının bir nefret suçu olduğunu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, bu eylemlerin bir amacının da İsveç'in NATO üyeliğini engellemek olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"PKK/YPG ve onları destekleyen o ülkedeki aşırı sol partilerin amacı da zaten İsveç'in NATO üyeliğini engellemek. Onların içinde hem Finlandiya'da hem İsveç'te benim tanıdığım, Avrupa Konseyi'nden tanıdığım, yani aşırı sol ideolojiye inanan siyasetçiler var. Onlar da beni arıyorlar. 'Engelleyin bizim ülkelerimizin NATO üyeliğini' diyorlar. Aynı şey. PKK'yla zaten işbirliği yapıyor onlar. Sonuçta bir karar vermesi lazım İsveç'in. Daha önce de söyledim, bu üyelik sürecine mayınlar döşüyor bunlar. Bu mayınları temizleyerek yolunda ilerlemek de o mayınların üzerine basarak kendisini patlatmak da İsveç'in elinde. Şimdi bu ortamda üçlü toplantının bir anlamı olmaz." dedi.

İsveç'in Üçlü Ahitnameyi uygulama konusunda ciddi bir adım atmadığını kaydeden Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreçlerinin ayrılması yönünde Türkiye'ye resmi bir teklif gelmediğini, göreceli olarak Finlandiya'yla olan sorunların, karşı karşıya kalınan problemlerin İsveç'e göre daha az olduğunu sözlerine ekledi.

???????(Bitti)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Sırbistan'ın tarihi dostu olduklarını söyledi Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Sırbistan'ın tarihi dostu olduklarını söyledi İsveç parlamentosundan NATO'ya katılıma onay İsveç parlamentosundan NATO'ya katılıma onay

Son Dakika Güncel Bakan Çavuşoğlu, Sırp mevkidaşı Dacic ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) - Son Dakika


Advertisement