Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye: "Şiddete Son Ver" - Son Dakika

Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye: "Şiddete Son Ver"

12.01.2012 18:20
Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye:

AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye sınırındaki kampları ziyaret etti AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye sınırındaki kampları ziyaret etti.

AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye- Suriye sınırındaki kampları ziyaret etti AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye sınırındaki kampları ziyaret etti. Çavuşoğlu, Suriye makamlarını "kendi halkına yönelik uyguladığı" şiddete son vermeye çağırdı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde bugün Suriye'den kaçan Suriyelilerin misafir edildiği Hatay'daki kampları ziyaret etti. AKPM Başkanı Ankara Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu Türkiye'nin kamplarda sağlamış olduğu yüksek standarttaki koşullardan ve Suriyelilere yönelik olumlu muameleden büyük memnuniyet duyulduğunu ifade etti.

Türkiye-Suriye sınırındaki kampları ziyaretinin sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriyeli mültecilerin sorununa acil, etkin ve cömertçe karşılık verdiğini söyleyen AKPM Başkanı Çavuşoğlu, kışın ortasında büyük bir travma yaşayan bu insanlara sıcak bir sığınak sağlayan kampların yüksek standartlara sahip olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Çavuşoğlu, bununla birlikte, AKPM'nin Türkiye'den mültecilere ilişkin 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne getirdiği coğrafi sınırlamayı kaldırması çağrısında bulunduğunu da belirtirken, böylece Avrupalı olmayanların da Türkiye'de mülteci statüsü elde edebileceklerini söyledi. Çavuşoğlu, böyle bir durumun, Suriye'ye dönemeyen veya dönmek istemeyenlere, daha uzun süreli bir uluslararası koruma imkanı sağlayacağına işaret etti.

Suriye'de devam eden krize de değinen AKPM Başkanı Çavuşoğlu, Suriye makamlarını kendi halkına yönelik uyguladığı şiddete son vermeye ve Arap Ligi ile varılan anlaşmaya uymaya çağırdı. Ülkede akan kanın kabul edilemez olduğunu, Suriye'nin aralarında çocukların da bulunduğu kendi halkına yönelik şiddeti bir an önce durdurması ve barışçı demokratik bir dönüşüm için bir yol bulması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, dün Suriye'de bir Fransız televizyon muhabirinin ölümünden duyduğu üzüntüyü de belirtti ve muhabirin ailesine başsağlığı diledi. - Ankara

Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye: Şiddete Son Ver

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye: 'Şiddete Son Ver' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ford ve Volkswagen tercihini Türkiye'den yana kullandı: Kocaeli'ye 800 milyon euroluk yatırım yapacaklar Adana'da ikinci Taksim vakası: Genç kızı adım adım takip edip taciz etti Eşiyle görüntülenen Emre Belözoğlu'nun maske takmaması şaşkınlık yarattı Barcelonalı Pedri, Ferencvaros maçına taksiyle geldi, elindeki market poşeti dikkat çekti Çoban uyuya kalınca kurtlar sürüye saldırdı: 30 koyun telef, 50'si kayıp Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Deniz Akkaya ve Sevda Türküsev, görücü usulü evlilik konusunda canlı yayında birbirine girdi Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin