Çayeli'nde Çed Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak - Son Dakika

Çayeli'nde Çed Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak

19.01.2012 10:40
Çayeli'nde Çed Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak, System.String[]

Rize'nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) için ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Rize'nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) için ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Derelerin kardeşliği Platformu dönüm Sözcüsü Ömer Şan, yaptığı yazılı açıklamada, 35 kilometrelik Senoz Vadisi'nde 14 ayrı HES projesinin bulunduğunu belirtti.

Vadide yapılması planlanan Başköy HES projesi için daha önce 9 Aralık 2011'de yapılacağı duyurulan ÇED toplantısının iptal edildiğini ifade eden Şan, şunları kaydetti:

"Rize Valiliğinden yapılan ikinci bir açıklama ile Başköy Regülatörü ve HES projesi için bu kez 20 Ocak Cuma günü saat 14.00'de Uzundere Köyü camisinin toplantı salonunda ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyuruldu. HES projesi için vadide düzenlenecek ikinci ÇED toplantısı, HES projelerinin ne denli dayatmacı olduğunun açık göstergesidir. HES projelerine karşı tepki göstererek demokratik ve hukuksal mücadelelerini sürdüren Senoz Vadisi köylüleri, projeyi protesto ederek ikinci ÇED toplantısına da katılmayacak ve tepkilerini dile getireceklerdir."

Şan, vadi üzerinde yapımı planlanan 14 ayrı HES projesine karşı açılan 8 ayrı davanın 6'sında yürütmeyi durdurma ve iptal kararı çıktığını kaydederek, şunları bildirdi:

"Çataldere'de onlarca kilometre mesafede taşı, toprağı yüzlerce metre yükseklikten iş makineleriyle dereye döktüler. Ortaya çıkan görüntü HES'ten önce ve HES'ten sonra diye fotoğraflarla belgelendi. Başköy HES projesi ile, ana kaynak suyu Çataldere deresine aktarılmış olan Uzundere'nin yan kol sularını da kilometrelerce tünellere sokup vadiyi susuz bırakacaklar. Bölge binlerce flora ve fauna türüne ev sahipliği yapan, doğa koruma açısından en hassas bölgedir. Nesli tükenmekte olan dağ keçisi ve Kafkaslara özgü endemik tür olan dağ horozunun yaşam alanıdır."

- RİZE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Çayeli'nde Çed Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot