Çek Cumhurbaşkanı Klaus: AB Kapısının Kapalı Olmasını İstemiyoruz - Son Dakika

Çek Cumhurbaşkanı Klaus: AB Kapısının Kapalı Olmasını İstemiyoruz

15.02.2012 15:01
Çek Cumhurbaşkanı Klaus: AB Kapısının Kapalı Olmasını İstemiyoruz

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye'nin AB üyeliğine her zaman destek verdiğini belirterek, "AB kapısının kapalı olmasını istemiyoruz" dedi.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye'nin AB üyeliğine her zaman destek verdiğini belirterek, "AB kapısının kapalı olmasını istemiyoruz" dedi.

Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve eşi Livia Rosamunda Klausova, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus Mersin'i ilk kez görme fırsatı bulduğunu kaydederek, "Mersin çok dinamik bir şehir. Türkiye'nin en büyük limanının olduğunun bilincindeyiz. Mersin gibi bir şehrin geleceğe bakan bir kent olarak iş adamlarımıza ve gelecek için güzel bir ortam yaratacaktır. Heyetimde Sanayi ve Ticaret Bakanı'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti'nin en büyük işadamları ve ticaret heyeti bulunuyor. Somut sonuçlar alacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine her zaman destek verdiğinin vurgulayan Klaus sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin tümüyle desteklemişimdir ve desteklemeyeceğimi de söylerim. Bizler de yıllar boyunca AB kapısını çaldık. Bu nedenle sizlerin durumunu ve düşüncelerini çok iyi anlayabiliyoruz. Biz bu kapıyı çalma konusunda başarılı olduk. Bu yönüyle de bu kapının kapalı olmasını istemiyoruz. Başka ülkelerinde AB'ye üye olmasını istiyoruz. Dün, Ankara'da Türkiye'nin AB'ye daha dikkatli ve daha sert bakması gerektiğini, AB'ye bakarken pembe gözlüklerin artık indirilmesi gerektiğini beyan etmiştim. Bunu burada da tekrarlamak istiyorum. Sayın Vali ile eşine baktığım zaman gözlerinde herhangi bir gözlüğün olmadığını görüyorum. Bu durumda çok net olduklarını düşünüyorum."

Vali Güzeloğlu da, ziyaret nedeniyle Vaclav'a teşekkür ederek, "Gerçek bir Türkiye ve Türk dostu olan Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara'daki resmi temaslarının ardından Mersin'i ziyaret etmesiyle bizlere gerçekten çok büyük bir değer ve onur vermişlerdir" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu, konuk Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'a el yapımı ibrik hediye etti. Klaus da, Vali Güzeloğlu'na kendi yazdığı 'Çek Cumhuriyeti, Komünizmden Özgür Topluma Doğru. Demokrasiye Doğru' kitabını hediye etti.

Konuk Cumhurbaşkanı, ziyaretin ardından Tarsus İlçesi'ne geçti. - Mersin

Kaynak: DHA
Mersin'de erik hasadı: İç piyasaya 350 ihracata 500 liradan satılıyor Mersin'de erik hasadı: İç piyasaya 350 ihracata 500 liradan satılıyor Mersin'de erik hasadı: İç piyasaya 350 ihracata 500 liradan satılıyor Mersin'de erik hasadı: İç piyasaya 350 ihracata 500 liradan satılıyor

Son Dakika Güncel Çek Cumhurbaşkanı Klaus: AB Kapısının Kapalı Olmasını İstemiyoruz - Son Dakika


Advertisement