Çekya Cumhurbaşkanı Zeman'dan Sırbistan'a veda ziyareti - Son Dakika

Çekya Cumhurbaşkanı Zeman'dan Sırbistan'a veda ziyareti

30.01.2023 17:20
Çekya Cumhurbaşkanı Zeman'dan Sırbistan'a veda ziyareti

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Çin, Sırbistan ve Türkiye'nin arabulucu ülkeler olabileceğini kaydetti.

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Rusya- Ukrayna Savaşı'nda Çin, Sırbistan ve Türkiye'nin arabulucu ülkeler olabileceğini kaydetti.

Veda ziyaretleri kapsamında geldiği Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da resmi törenle karşılanan Zeman, Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Kültür işbirliğinin güçlenmesi için protokol imzalayan Zeman ve Vucic, ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya Cumhurbaşkanı Zeman, Sırbistan'ın da Ukrayna'da yaptıkları nedeniyle Rusya'yı kınamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Hiçbir ülke komşusuna saldırmamalı, buna izin vermemeliyiz. Bunu Çin'de de dile getirdim. Şahsen Çin, Sırbistan ve Türkiye arabulucu ülkeler olabilir." ifadesini kullandı.

Belgrad'da yenilenen Çekya Evi'nin ekonomik ve kültürel işbirliğini güçlendireceğini söyleyen Zeman, Sırp halkına hem geçmişte hem de bugün gösterdikleri dostluk için teşekkür etti.

Vucic de Zeman'ın Sırbistan'da oldukça sevilen bir lider olduğunu vurgulayarak, "İki ülke ortak birçok projeye imza attı. Bugün de yenilenen Çekya Evi'nin açılışını yapacağız." dedi.

Rusya'nın, Ukrayna'ya saldırısını kınadıklarının altını çizen Vucic, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Ukrayna'ya insani yardım göndermeye devam edeceğiz. Sırbistan, Rusya'ya yaptırım uygulamayan ender ülkelerden. Bunu da yaşadığımız yaptırım ve toprak bütünlüğüne ilişkin tecrübelerle açıklayabiliriz." diye konuştu.

Milos Zeman, 5 yıllık görev süresini tamamlarken, Çekya'da 28 Ocak'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre, eski Çekya Genelkurmay Başkanı Petr Pavel kazandı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Kiev Belediye Başkanı Kliçko, kentte patlamalar olduğunu duyurdu Kiev Belediye Başkanı Kliçko, kentte patlamalar olduğunu duyurdu Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, UAEA Başkanı Grossi ile görüştü Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, UAEA Başkanı Grossi ile görüştü Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, UAEA Başkanı Grossi ile görüştü Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, UAEA Başkanı Grossi ile görüştü

Son Dakika Güncel Çekya Cumhurbaşkanı Zeman'dan Sırbistan'a veda ziyareti - Son Dakika


Advertisement