Çelik: Bu Olay Basit Bir Olay Değil - Son Dakika

Çelik: Bu Olay Basit Bir Olay Değil

06.01.2012 13:06
Çelik: Bu Olay Basit Bir Olay Değil, System.String[]

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili, "İlk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili, "İlk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur. Çünkü, içerikten, bilgiden yoksunuz" dedi.

Çelik, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

"1960'dan sonra ilk kez bir Genelkurmay Başkanı tutuklanmış bulunuyor ama bu süreç içerisinde başbakanlar, cumhurbaşkanları, bakanların da yargılandığını biliyoruz. Bir tarafta bir iddia makamı var, diğer tarafta da savunmasını yapacak taraf var. Bu süreç içerisinde olup bitenleri göreceğiz. Bu çerçevede kamuoyu iddiaları, savunmaları görünce daha sağlıklı bilgilenme durumumuz olacak. Şu anda Türkiye Cumhuriyetinde son 50 yıl açısından söylüyorum ilk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur. Çünkü, içerikten, bilgiden yoksunuz."

Başbuğ'un "Ben terörle mücadele ettim" sözlerini söylediğinin belirtilmesi üzerine Çelik, " TSK'nın terörle mücadele ettiğine hiç kuşku yok. Böyle bir toptancı yaklaşım çok yanlış olur. TSK terörle mücadele etti, etmeye devam ediyor ve edecek. Bu şahsa dönük, kişisel olayı silahlı kuvvetlere dönük olarak değerlendirmek doğru olmaz. Burada iddia edilenler ve savunmanın ortaya koyduğu tezler çok önem arz edecek. Öyle tahmin ediyorum, dosyalar ortaya çıkınca daha sağlıklı değerlendirme yapma imkanımız olabilir" diye konuştu.

Çelik, İlker Başbuğ'un "Görevimdeyken olsaydı keşke" dediğinin de aktarılması üzerine, "Bu olay basit bir olay değil. Türkiye'de bu noktalarda görev yapmış insanın değerlendirmeleri bu çerçevedeki değerlendirmelerdir, saygı duymak gerekiyor. Bulunulan makam önemli bir makam. Duygusal boyutu da hizmet boyutu da vardır. Hangi şartlar içerisinde sayın eski genelkurmay başkanımızın bu değerlendirmeyi yaptığını dikkate almak gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Bakan Çelik, Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması tartışmalarına ilişkin soruya "Bunları göreceğiz" karşılığını verdi.

Başbuğ'un tutuksuz yargılanabileceğine ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine Çelik, Türkiye'de bunların tartışıldığını, Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmalar olduğunu, ilgili bakanların bu konuyu gelecek süreçte netliğe kavuşturacağını bildirdi. - TBMM

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Çelik: Bu Olay Basit Bir Olay Değil - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı?