Çelik Sektörü İhracatını Ağustos'ta Arttırdı - Son Dakika

Çelik Sektörü İhracatını Ağustos'ta Arttırdı

07.09.2012 14:30
Çelik Sektörü İhracatını Ağustos'ta Arttırdı, System.String[]

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) verilerine göre ağustos ayında ihracat yüzde 4,5 artarak 1,3 milyar dolar oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) verilerine göre ağustos ayında ihracat yüzde 4,5 artarak 1,3 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı ocak-ağustos dönemi toplamında 10,6 milyar dolara ulaştı. Pazar büyüklüğünde Ortadoğu'nun ağırlığı sürüyor. Çelik sektörü ihracatında Ortadoğu Avrupa'yı 4'e katladı.

Çelik sektöründe ihracat artışı sürüyor. 2012 ilk 8 ayında dış satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artarak 10,6 milyar doları buldu. ÇİB verilerine göre ağustos ayı çelik ihracatı da yüzde 4,5 artışla 1,28 milyar dolar oldu. İlk 8 ayda bölgesel bazda ilk sırayı 5,6 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 1,4 milyon ton ile Avrupa Birliği (AB) ve 1,3 milyon ton ile Kuzey Afrika izledi. Geçen yıla oranla bu dönemde çelik ihracatında en büyük artışın yaşandığı bölgeler sırasıyla AB ülkeleri dışındaki Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika, Orta, Doğu ve Güney Afrika, Batı Afrika ve Ortadoğu oldu. Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler de 5,97 milyon tonla çubuk, 2,13 milyon tonla kütük, 1,19 milyon tonla boru, 1,16 milyon tonla profil ve 760 bin tonla filmaşin olarak kaydedildi.

ORTADOĞU PAZARI HIZLI BÜYÜYOR

Ağustos ayı çelik ihracatı ise 1,7 milyon ton ve 1,28 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2011 Ağustos ayına göre ihracat miktar bazında yüzde 23,9, değer bazında ise yüzde 4,5 oranında artış gösterdi. 2012 Ağustos ihracatında ilk sırayı 786 bin ton ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 149 bin ton ile Uzakdoğu ve Güney Asya, 146 bin ton ile AB ülkeleri, 120 bin ton ile AB ülkeleri dışındaki Avrupa ülkeleri ve 95 bin tonla Kuzey Afrika takip etti.

Çelik Sektörü İhracatını Ağustos'ta Arttırdı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Çelik Sektörü İhracatını Ağustos'ta Arttırdı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan salgının seyriyle ilgili korkutan sözler: Birinci dalga bitmedi, 3. ve 4. artış dönemleri gelecek Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Şiddet son bulmuyor! Genç kadın, ölümden balkondan atlayarak kurtuldu Hurdacı, sokak ortasında önce kollarını kesti sonra jileti boğazına dayadı Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek