Çelikhan'da En Kaliteli Bal Seçildi - Son Dakika

Çelikhan'da En Kaliteli Bal Seçildi

14.08.2013 18:28
Çelikhan'da En Kaliteli Bal Seçildi

Adıyaman'ın Çelikhan İlçesi'nde, belediye tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen Çelikhan Bal, Kültür ve Turizm Festivali başladı.

Adıyaman'ın Çelikhan İlçesi'nde, belediye tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen Çelikhan Bal, Kültür ve Turizm Festivali başladı. Renkli geçen festivalin ilk gününde bölgede üretilen en iyi bal seçildi.

Çelikhan Belediyesi tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen Çelikhan Bal, Kültür ve Turizm Festivali, bugün başladı. Festivale Adıyaman Vali Vekili Levent Özdil, Çelikhan Kaymakamı Ömer Dağdeviren, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Çelikhan Belediye Başkanı Mehmet Bora ve bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Festivalin açılışında konuşan Vali vekili Levent Özdil, Çelikhan balının markalaşması için valilik olarak desteklerini sürdüreceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Çelikhan ilçemiz ekonomisi tarıma dayalı olan bir ilçedir. İlçemizin en önemli gelir kaynağı arıcılıktır. Bugün yapılan bu festivalle balın tanıtımı ve markalaşmayı sağlamak büyük önem arz etmektedir. Bal üreticilerine tavsiyem kaliteden ödün vermemeleridir. Bu tanıtım çalışmaları artarak devam ettiği sürece bizlerde valilik olarak bu tür etkinliklere destek vereceğiz. Markalaşmayı sağladığımız gün Çelikhan balının ülke genelinde ve uluslar arası alanda hem pazarlaması kolay olacak, hem de üreticilerimiz ürünlerini yüksek fiyata satmış olacaktır. Bunun da gerçekleştirilebilmesi için üreticilerimizin kaliteden ödün vermeden biraz daha sabırla çalışmaları gerekmektedir. Devam eden yatırım projelerinin tamamen bitirilerek, hayata geçirilmesiyle birlikte ilçenin çehresi değişecek ve ilçeye ekonomik anlamda büyük katkı sunulmuş olacaktır." dedi. Kaymakam Ömer Dağdeviren ise ilçedeki 200 ailenin geçimini arıcılıkla sağladığını ifade ederek, "İlçe genelinde 10 bin kovan kapasitemiz bulunmaktadır. Bunu daha yüksek rakamlara çıkarabilmek amacıyla kaymakamlık olarak projelerimiz devam etmektedir. İlçemizdeki arıcılara destek olmak amacıyla kaymakamlık olarak GAP Bölge Kalkınma İdaresi'ne sunmuş olduğumuz 400 bin liralık projemiz kabul edilmiştir. Bütün arıcılarımızın teknik ekipman ve teçhizat eksikliğini bu proje sayesinde giderdik" diye konuştu. Festivalin açılış konuşmalarının ardından üretilen en iyi bal yarışması düzenlendi. Jüri üyeleri tarafından bal örneklerinde yapılan değerlendirmede; 60 yarışmacıdan Süleyman Aydoğdu birinci, Mehmet Koçoğlu ikinci, Hasan Çakmak ise üçüncü oldu. Dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödül ve plaket verildi. 2 gün sürecek olan festivallerde çeşitli eğlence programları düzenleneceği belirtildi. - Adıyaman

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çelikhan'da En Kaliteli Bal Seçildi - Son Dakika


Advertisement