Son Dakika Haberleri: Suudi Arabistan'da 'Mermi Babası' Olarak Anılan Suudi Prens Selman'ın Vukuatları

Suudi Arabistan'da 'Mermi Babası' Olarak Anılan Suudi Prens Selman'ın Vukuatları

4 ay önce

Suudi Arabistan'da kraliyet ailesi üyelerine uzanan yolsuzluk soruşturmasının arkasında, ülkenin Veliaht Prensi Muhammed bin Selman var. Arabistan'da 'Mermi babası' olarak bilinen ve Veliaht Prens olduğundan beri gündemden düşmeyen Selman, bu günlerde de Cemal Kaşıkçı'ya suikast düzenlediği iddiasıyla kendinden söz ettiriyor.

Suudi Arabistan'da kraliyet ailesi üyelerine uzanan yolsuzluk soruşturmasının arkasında, ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Selman var. Batılı diplomatların kısaca 'MbS' diye andığı 1985 doğumlu prens, babası Kral Selman'ın iktidarının beyni olarak görülüyor. Arabistan'da 'Mermi babası' olarak bilinen ve Veliaht Prens olduğundan beri gündemden düşmeyen Selman, bu günlerde de Cemal Kaşıkçı'ya suikast düzenlediği iddiasıyla kendinden söz ettiriyor.

2015 YILINDA VELİAHT PRENS İLAN EDİLDİ

Ocak 2015'te babası Kral Selman tarafından dünyanın en genç savunma bakanı ilan edilen Muhammed bin Selman, 'taht oyunları'nda yükselişini bu yıl haziran ayında kuzeni Prens Muhammed bin Nayef'in yerine veliaht prens ilan edilerek pekiştirdi. Bir suikast girişimi sonrası vücudunda şarapnel kalması nedeniyle ağrı kesici olarak morfin ve kokaine bağımlı olan Prens Bin Nayef Haziran 2017'de görevden alındı; 32 yaşındaki 'MbS' veliaht prens ilan edildi.

MERMİ BABASI

Bir iddiaya göre Selman, Riyad sokaklarında ''Ebu Rasasa'' yani ''Mermi babası'' olarak anılıyor. Emlak alımı için tapu kadastro işine bakan yetkilinin ''Red'' cevabı vermesi üzerine kendisine zarf içerisinde mermi gönderdiği söyleniyor. Selman, istediğini alamadığında kötü yöntemlerle çözüme gitmesiyle biliniyor.

KATAR'A KARŞI KÖRFEZ ÜLKELERİYLE BERABER SAVAŞ AÇTI

MbS'nin politikalarının merkezinde, Suudi Arabistan ekonomisi petrol bağımlılığından kurtarmak ve daha modern bir devlet kurmak hedefi olduğu belirtiliyor. Veliaht prensin göze çarpan bir diğer tavrıysa, ülkesinin bölgesel rakibi İran'a karşı sert tavrı ve Katar'a yönelik tecride tam destek vermesi. Prens Muhammed, terörü desteklediği gerekçesiyle Katar'a Arap ülkeleri tarafından açılan diplomatik savaşın en ateşli savunucularından biri.

İRAN'A KARŞI

Prens Muhammed, veliaht prens ilan edildiği gün kendisini telefonla tebrik eden ve sonrasında ilişkileri pekiştirdiği ABD Başkanı Donald Trump'la İran karşıtı bir zemine buluşuyor. MbS, henüz veliaht ilan edilmediği mayıs ayında İran'ın 'Arap dünyasının işlerine karıştığını ve Müslüman dünyaya hâkim olmaya çalıştığını' söylemiş, diyaloğu reddetmişti. İran'ın Yemen'deki Husilere roket tedarikini 'savaş sebebi sayılabilecek doğrudan askeri saldırganlık' ifadeleriyle nitelemişti.

MbS'nin, İran'ın Irak'taki nüfuzunu kırmak için Iraklı Şii liderlerle yakın ilişki kurmaya çalıştığı biliniyor. Prens Muhammed, ülkesinin İran'la bir diğer mücadele alanı olan Yemen'deki savaşın da arkasındaki isim.

İSRAİL'E KARŞI TUTUMU

İsrail'in kendi topraklarına sahip olması gerektiğini söyleyen Selman, bunu söyleyen ilk Suudi prens oldu.

ARABİSTAN'IN PETROL BAĞIMLILIĞINI AZALTMAK İSTİYOR

Prens Muhammed, 'Vizyon 2030' adı verilen, kapsamlı bir ekonomik reform planının da mimarı. 'Vizyon 2030', kadınların işgücüne katılımının artırılmasını, iş imkânları yaratılmasını, tasarruf tedbirleriyle bütçe açığının düşürülmesini ve petrol gelirine bağımlılığın azaltılmasını öngörüyor. Vizyon 2030 dahilinde, devlet petrol şirketi Aramco'nun yüzde 5'inin de özelleştirilmesi planlanıyor.

KADIN HAKLARINA YAKLAŞIMI

Prens Muhammed, geçen hafta 'ılımlı İslam'a dönüş'ten söz ettiği açıklamasıyla dikkat çekmişti. Ülkede bugüne dek ulemanın alanı sayılan eğitim, mahkemeler ve hukuk alanında bir dizi reform girişimi söz konusu. MbS'nin aynı zamanda, kadınlara araba kullanma ve spor müsabakalarını izleme izni verilmesi kararının arkasındaki isim olduğu belirtiliyor.

SELMAN'IN KAŞIKÇI TİMİNDEKİ 5 İSİMLE FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğuna girdikten sonra sırra kadem bastı. Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair birçok iddia bulunuyor. Bu iddialardan en güçlüsü ise Selman'ın Kaşıkçı'yı öldürtmesi. İddiaya göre, Selman 15 kişilik özel bir timi İstanbul'a Kaşıkçı'yı öldürmesi için gönderdi.

Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı'yı öldürdüğü iddia edilen timdeki 5 isimle fotoğrafları ortaya çıktı. Özellikle Maher Abdulaziz Mutreb'in Selman'ın gittiği her yerde yanıbaşında olduğu görülüyor. Maher Abdulaziz Mutreb'in Veliaht Prens Selman'a Paris, Madrid, Houston, Boston ve Birleşmiş Milletler ziyaretlerinde eşlik eden ve Prens'e çok yakın bir isim olduğu fotoğraflarda dikkat çekiyor.

Cemal KaşıkçıPolisin Baskın Yaptığı İş Yerlerinde Flash Bellekle Oynanan Kumar Yöntemi Açığa Çıktı Kırılan Camı Naylonla Kapatıp Yola Devam Etmek İsteyen Şoföre Yolcular Engel Oldu

Mültecileri Kabul Eden Avrupa Ülkesine Türklerden Rekor Başvuru