Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi - Son Dakika

Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi

01.10.2014 11:19

İzmir'de, şiddetli çene ağrısı şikayetiyle hastaneye giden iki kadının, hastanede kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı.

İzmir’de, şiddetli çene ağrısı şikayetiyle hastaneye giden iki kadın, kalp krizi geçirdiklerini acil serviste öğrendi.
Acilen ameliyata alınan iki kadın sağlıklarına kavuşurken, anjiyo ve bypass ameliyatlarını gerçekleştiren doktorlar omuz, boyun, çene ve üst karındaki ağrılarda mutlaka kalbin incelenmesi gerektiğini belirtti.
BÜYÜK ŞAŞKINLIK YAŞADILAR

İzmir’de şiddetli çene ağrısı şikayetiyle Özel Tınaztepe Hastanesine giden 58 yaşındaki Ceylan Anar ve 48 yaşındaki Nihal Yıldırım, kalp krizi geçirdiklerini hastanenin acil servisinde öğrendi. Yapılan tetkikle anjiyo ve bypass olmalarına karar verilen iki kadın ameliyatların ardından sağlıklarına kavuştu. Çene ağrısı çektikleri süre boyunca farklı branşlardaki doktorlara başvuran iki kadın asıl problemlerinin kalp olduğunu öğrenince büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirtti.

“HALA ŞOKTAYIM”

Boğazı ve çenesinin sürekli ağrıdığını, bu yüzden kulak burun boğaz polikliniğinden randevu aldığını söyleyen 58 yaşındaki Ceylan Anar, polikliniğe gitmeden önce fenalaştığını ve hemen Özel Tınaztepe Hastanesi acil servis bölümüne gittiğini belirterek şöyle konuştu: “ Ağrı boğazımdan gelip çene ve dişlerime vuruyordu. Sızıdan konuşamıyordum. Acilden dahiliyeye gönderdiler. Dahiliyeci kalp damar bölümüne gönderdi. Oradan da anjiyo kararı çıktı. Doktorum daha sonra dört damarımın tıkalı olduğunu ve bypass olmam gerektiğini söyledi. Gece ameliyata alındım. Ben ilk olarak boğazlarımdan şüpheleniyordum. Yutkunamıyordum bile. Dişlerim ve çenelerim çok sızlıyordu. Yaraya tuz ve limon basar gibi sızı duyuyordum. Sorunumun kalp olduğunu öğrendim şoke oldum ve hala şoktayım. Bende hiç kalp problemi diye bir şey yoktu.”

DİŞLERİNDEN TEDAVİ OLDU

Şiddetli çene ağrısı şikayeti bulunan 48 yaşındaki Nihal Yıldırım da, sorununun dişlerinde olduğunu düşünerek diş hastanesine gitti. Diş hastanesinde çeşitli tedaviler gören ancak ağrısı geçmeyen Yıldırım yaşadığı süreci şöyle anlattı: “Çürük bir dişim vardı dolgusu yenilendi, kanal tedavisi yapıldı. Birkaç gün sonra ağrı yeniden başlayınca gece stresten dişlerimi sıkmış olabileceğimi söylediler. Ağrının bu yüzden kaynaklanabileceğini belirttiler. Sürekli çenemin sol tarafında ağrı vardı. Kurtlar kemiriyor gibi şiddetli bir ağrıydı. Altında iltihap olabilir diye düşündüler. Ama ağrı tekrarladı. Bayramda üç gün acillerde dolandım. En son buraya çene ağrısıyla geldim ve kalp krizi geçirdiğimi söylediler. Büyük bir şaşkınlık yaşadım. Ameliyattan sonra sağlığıma kavuştum.”

“MUTLAKA KALBİN İNCELENMESİ GEREKİYOR”

Hastaların bypass ameliyatlarını gerçekleştiren Özel Tınaztepe Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Murat Ertürk, çene şikayeti süresinde diş tedavisi gören Nihal Yıldırım ve sorununun kulak burun boğaz polikliniğinde çözülebileceğini düşünen Ceylan Anar’ın ameliyatları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Nihal Yıldırım acil servise geldiğinde kalp enzimlerinin yüksek olduğu ve yeni enfarktüs (kalp krizi) geçirdiği fark edilip acil ameliyata alındı. Diğer hastamız gecikmiş olarak enfarktüs geçirdiği ve diğer branşlarda oyalandığı için servis takibine alındı ardından acil olarak ameliyata alındı. Onun ameliyattan çıkışı daha güç oldu. Şuan gayet sağlıklılar. Göğüs bölgesi, omuz, boyun, üst karındaki ağrılarda mutlaka kalbin incelenmesi gerekiyor.”

“ÖNCELİKLE KALP DOKTORUNA GİDİN”

Hastaların anjiyo ameliyatlarını gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ümit İlker Tekin de kalp damar hastalığı olanların büyük bir kısmının göğüs ağrısı yaşamadığını kaydetti. Kol ağrısı, nefes darlığı ve çeneye vuran ağrıların kalp sorununun işareti olabildiğini ifade eden Tekin, şöyle konuştu: “Klasik olarak kalple ilgili bir problem olduğunda göğüs ağrısı beklerken farklı şikayetlerinin olması maalesef onları farklı yerlere yönlendiriyor. Bu hastalarımızda olduğu gibi diş hekimlerine gidebiliyorlar. Dişle ilgili problemler saptanabiliyor. Buz dağının altındaki önemli problem maalesef atlanmış oluyor. Kalp damar hastalığı olma ihtimali riski yüksek olan bireylerin periyodik olarak kontrolden geçmeleri önemli. Kalp damar hastalıklarını sadece ‘göğüs ağrısı var veya yok’ şeklinde düşünmemek lazım. Özellikle boyun, çene, sağ ve sol kola vuran ağrıları, nefes darlığı gibi şikayetleri ciddiye alıp bunu öncelikle kalp doktoru ile halledip eğer kardiyolojik bir problem yoksa ondan sonra diğer hekimlere gitmek daha güvenli.”

Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi
Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi
Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi
Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi
Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çene Ağrısıyla Gitti Kalp Krizi Geçirdiğini Öğrendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Malatya'da boş arsada çanta içinde bir bebeğin cansız bedeni bulundu Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cesedini Sakarya TEM Otoyolu'na attı Kayınpeder, çocuğunu görmeye gelen damadına cadde ortasında kurşun yağdırdı Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu