Cengiz Gül: Mesele Sadece Ücet Değil, Zihniyet Meselesidir - Son Dakika

Cengiz Gül: Mesele Sadece Ücet Değil, Zihniyet Meselesidir

Cengiz Gül: Mesele Sadece Ücet Değil, Zihniyet Meselesidir
Son Güncelleme: 24.07.2013 12:14

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Dörtyol'da yaptığı açıklamada; "Grev meselesi ücret meselesinin ötesin de zihniyet meselesidir" dedi.

Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, Millet Bahçesinde Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Kuzuculu Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, CHP Dörtyol İlçe Başkanı Mustafa Kemal İncesu ve işçilerle bir araya geldi.

Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, 15 Temmuz 2013'de İsdemir A.Ş.'de, 18 Temmuz 2013 tarihinde ise 2500 kişinin çalıştığı Avrupa standartlarındaki MMK Metalürji San. Tic. ve Liman İşletmeciliği A.Ş. Dörtyol Tesisleri'nde grev başlatıldığını ancak, Grev sürecinde İsdemir'deki Türk Genel Müdür Recep Özhan, çözümsüz ve despot bir anlayış ortaya koyduğunu savunan Genel Başkan Gül MMK A.Ş.'deki Rus Genel Müdür Vitaly Galkin ise çözüme ve uzlaşıya katkı sağlayan bir anlayışı sergilediğine dikkat çekti.

Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, "MMK'de greve gitsek de, Rus Genel Müdürün sendikamızın pozisyonuna, greve ve uyuşmazlığa saygı ve dostane bir bakış açısıyla bakması takdire şayandır. Ayrıca, Sayın Galkin'in yaklaşımı pek çok işverene ve genel müdüre örnek teşkil edecek bir davranış biçimi olmuştur. MMK'da hak arayışımız sürse de saygı içeren bu anlayışın da hakkını teslim etmemizin gerektiğini düşünüyorum. Bu vesileyle Çelik-İş Sendikası adına iş barışına ve sendikal anlayışa katkı sunan ve kalite getiren MMK Genel Müdürü Vitaly Galkin'e sevgi ve saygılarımı iletiyorum" diye konuştu.

Cengiz Gül; "İSDEMİR ile ERDEMİR arasındaki ücret farkın kapatılmasını istiyoruz"

Gül, "İSDEMİR'in emek mücadelesi Çelik-İş ve Hak İş grevine sonuna kadar sadıktır. Enflasyon'un %8 olduğu bir ülkede % 6,5 oranındaki öneriyi gayri ciddi buluyoruz. İSDEMİR iççisine kimse diz çöktüremez." dedi.

Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin; "Alın Teri Ve Emek Yine Kazanacaktır!"

Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin; "1989'da bu sakalı bizlerde bırakmıştık ve çok uzun mücadeler sonucunda anlaşmaya varılmıştı. Şimdi de inanıyorum ki, alın teri ve emek yine kazanacaktır" dedi.

Başkan Keskin, Çelik-İş Sendikasının İSDEMİR ve MMK'da başlatmış oldukları grev kararını desteklediklerini ve işçinin alnının terinin kurumadan emeğinin karşılığını hak ettiği ölçüde alması gerektiğine vurgu yaparak; "Peygamber efendimiz (s.a.v.) bizlere böyle buyurmuş ve hakkaniyetin ölçüsünün böyle olması gerektiğini belirtmiştir" dedi.

Sağduyunun galip gelip orta noktada anlaşmanın sağlanması gerektiğini söyleyen Başkan Keskin, Çelik-İş Sendikası Başkanı ve değerli işçi kardeşlerimizin yanındayız mesajını verdi.

Kuzuculu Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ise; "Emeğine adalet arayan işçilerimizin grevinin sonuna kadar arkasındayız. Hiç kimse keyfi greve gitmez burada bir alın teri ve emek vardır. Talep edilen oran ile ERDEMİR işçisine verilen rakamlar ortadadır. İnanıyorum ki işçilerimiz hak ettiği emeklerinin karşılığını alacaklardır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Mustafa Kemal İncesu da; "Greviniz ekonomik ve sosyal yönlerden başka iş güvenliği, iş huzuru içinde gerçekleştiriliyor. Sizlere sunduğumuz destek önce insan olmanın gereğidir. CHP olarak her zaman yanınızda olacağız ve desteğimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Cengiz Gül: Mesele Sadece Ücet Değil, Zihniyet Meselesidir - Son Dakika


Advertisement