Son Dakika Haberleri: Çerkes-Fed, Seçmeli Ana Dil Eğitimi Problemlerinin Çözülmesini İstiyor

Çerkes-Fed, Seçmeli Ana Dil Eğitimi Problemlerinin Çözülmesini İstiyor

6 yıl önce

Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan, velilerin fişlenir korkusuyla çocuklarının seçmeli ana dil eğitimine katılımına mani olduğunu, devletin öncelikle bu korkuları yenmesi gerektiğini söyledi.

Çerkes-Fed, Seçmeli Ana Dil Eğitimi Problemlerinin Çözülmesini İstiyor, System.String[]
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan, velilerin fişlenir korkusuyla çocuklarının seçmeli ana dil eğitimine katılımına mani olduğunu, devletin öncelikle bu korkuları yenmesi gerektiğini söyledi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) Genel Sekreteri Kenan Kaplan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'i makamında ziyaret ederek seçmeli anadil derslerinde yaşanan sorunları ve Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun bu konudaki çözüm önerilerini dile getirdi.

Seçmeli anadili derslerine müracaatın bu yıl da düşük kaldığını, bunun sebebinin de kökleri geçmişe dayanan korkular olduğunu söyleyen Çerkes Fed Genel Sekreteri Kenan Kaplan, velilerin, "fişlenir korkusuyla" çocuklarının seçmeli derslere katılımına mani olduğunu, devletin öncelikle bu korkuları yenmesi gerektiğini söyledi. Bunun için TRT Çerkes'in bir an önce yayın hayatına başlamasının çok önemli olduğunu söyleyen Kaplan; ayrıca Bakanlığın, ulusal kanallarda yayınlatacağı kamu spotları ile öğrencileri ve velilerini rahatlatması ve anadili derslerini seçmeye mani psikolojik bariyerleri kaldırması gerektiğini söyledi.

Kaplan ayrıca, demokratik açılımın sadece Kürt unsuru üzerinden yürütülmesinin rahatsız edici olduğunu, diğer kesimlerin farklı konumlarından kaynaklı farklı problemleri olduğunu, bunların da göz önüne alınması gerektiğini söyleyerek her probleme uygun farklı çözümler geliştirilmesini istedi.

Kaplan, Bakan Yardımcısı Erdem'e Çerkes Fed'in diğer önerilerini de etraflıca aktardı.

Kaplan'ın anlattıklarını dikkatle dinleyen Orhan Erdem, taleplerin makul olduğunu, hepsini ilgili kurullara taşıyacağını belirterek, öğrencilerin önümüzdeki haftada da seçmeli ders müracaatı yapabileceklerini, Bakanlık olarak bu konuda toleranslı olduklarını söyledi.

Kaplan görüşmenin ardından, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'e Çerkes Fed'in Çerkezce (Adığabze) seçmeli anadil dersleri ile ilgili taleplerini dile getiren bir rapor sundu. - ANKARAGözü Dönmüş Cani, Arkadaşlık Teklifin Kabul Etmeyen Genç Kızı Bıçakladı İki Çocuğunu Öldüren Babanın "Benden Değiller" İddiası Doğru Çıkmadı

Son Dakika! Al Jazeera Duyurdu: Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Nerede Öldürüldüğü Tespit Edildi