"Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması Fotoğrafları" İstanbul'da Sergileniyor - Son Dakika

"Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması Fotoğrafları" İstanbul'da Sergileniyor

18.02.2012 16:02

Tiflis'te geçtiğimiz yıl yapılan "Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması"na katılan eserlerin görselleri ve soykırım kanıtı belgelerden oluşan sergi düzenlenen bir törenle açıldı.

Tiflis'te geçtiğimiz yıl yapılan "Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması"na katılan eserlerin görselleri ve soykırım kanıtı belgelerden oluşan sergi düzenlenen bir törenle açıldı.

"Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması Seçici Komisyon" üyeleri tarafından organize edilen serginin açılışı Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Kafkasevi Stratejik Araştırmalar Merkezi adına Başkan Yardımcısı Nusret Baş, Gürcistan Diaspordan sorumlu Devlet Bakanlığı Daire Başkanı Temur Tartaraşvili, Tiflis Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Merab Çukhua,

Çerkes Diasporası temsilcilerinden Eyad Youghar ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşma yapan Tiflis Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Merab Çukhua, "Ben Çerkes soykırım ile ilgili çalışmalar yaptım. Rusya tarafından Çerkeslere uygulanan soykırımı Gürcü parlamentosu tarafından kabul etmesi için özet hazırladım. Fakat her şeye rağmen biz birçok belgeyi araştırdık, bulduk Gürcü parlamentosuna sunduk. Bu belgelerden bazıları bu sergi salonunda bulunmaktadır. Gürcistan Çerkeslere adımlar attı ve bu ilk adım Gürcü Parlamantesu tarafından Çerkes soykırımı kabul etmekti. İlk kez olarak dediğim gibi gürcü parlamentosu Çerkes soykırımını kabul etti, şimdi sıra başka ülkelerde" dedi.

Çerkes Diasporası temsilcilerinden Eyad Youghar ise, "Allah'a şükürler olsun Türkiye'deyiz. Çerkesler bu ülke için çok şeyler yapmışlardır ve Türkler de Çerkesler için çok şey yapmıştır. Gürcistan öyle bir ülke ki çevresindeki Kafkas ülkeleri için çok şeyler yapmış ve yapacak olan bir ülkedir. Bu sergi organize eden katılan herkese çok teşekkür ederim. Geçmiş yıllarda ve her sene rutin olarak İstiklal Caddesi'nde Çerkes bayrağını dalgalandıran gençlere çok teşekkür ederim. Çerkes bayrağı gelecekte çok önemli bir sembolümüz olacak, zaten geçmişte de çok önemli bir sembolümüzdü. Bu bayrağı tutan ve yücelten herkes bizim kardeşimizdir. Elimizden geldiğinde bu bayrağı yükseltmeliyiz, bu bizim görevimiz. Çerkes olmak ve dostlarımızla birlikte olmak bizim kalbimizde olan bir onurdur. Çerkes olmak kalplerimizde olan bir şeydir, bunun için hiçbir hükümete hiçbir politikaya ihtiyacımız yok" diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar sergiyi gezdi. "Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması"na katılan eserlerin görselleri ve soykırım kanıtı belgelerden oluşan sergi katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı.

Soykırım kanıtı belgelerinden oluşan sergi, 20 Şubat Pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

- İSTANBUL

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'Çerkes Soykırımı Anıt Yarışması Fotoğrafları' İstanbul'da Sergileniyor - Son Dakika


Son Dakika

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Juventus, deplasmanda Dinamo Kiev'i 2-0 yendi Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Çek kaleci Petr Cech, bir yıl sonra Chelsea ile futbola döndü Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan çevirdi! Bölge her an kontrol altına alınabilir Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı