Son Dakika Haberleri: Çerkezlerden Yazar Bardakçı'ya Tepki

Çerkezlerden Yazar Bardakçı'ya Tepki

4 yıl önce

Çerkezlerin kurduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin (ÇDP) Genel Başkanı Kenan Kaplan, partileriyle ilgili sert açıklamalarda bulunan gazeteci yazar Murat Bardakçı’nın eleştirilerine tepki göstererek, kimliğine sahip çıkmanın bir onur olduğunu söyledi.

Çerkezlerden Yazar Bardakçı'ya Tepki, System.String[]
Çerkezlerin kurduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi'nin (ÇDP) Genel Başkanı Kenan Kaplan, partileriyle ilgili sert açıklamalarda bulunan gazeteci yazar Murat Bardakçı'nın eleştirilerine tepki göstererek, kimliğine sahip çıkmanın bir onur olduğunu söyledi.

Murat Bardakçı'nın Çoğulcu Demokrasi Partisi'nin (ÇDP) kuruluşu ile ilgili "Vatana ve millet hayırlı olmasın" başlığıyla yazdığı yazı tartışmalara sebep oldu. Bir grup Çerkez'in bir araya gelerek kurdukları ÇDP ile ilgili köşesinde bir yazı kaleme alan gazeteci Murat Bardakçı, oluşumu sert sözlerle eleştirdi. 21 Ocak'ta yayınlanan yazısında Bardakçı, "Büyük dedelerinin ve ninelerinin yüzde 70'ten fazlası Kafkasya'dan gelmiş bir kişi olarak 'Çoğulcu Demokrasi Partisi' hakkında tek bir temennim var: Vatana ve millete hayırlı olmasın" dedi. ÇDP üzerinden kimlikleri ile ilgili kaygılarını dile getiren bütün Çerkezlere ağır eleştirilerde bulunan Murat Bardakçı, demokratik hak talebinde bulunan Çerkezlere "Moskoftan isteyin" diyerek seslenmişti. Çerkezlerin bu topraklara Çar'ın kılıcından canlarını kurtarabilmek için geldiklerini belirten Bardakçı, Osmanlı'nın zor bir durumda olmasına rağmen Çerkezleri kabul ettiğini, şimdi "haklarımız elden gidiyor" veya "kimliğimiz kayboluyor" diyenlerin yaptığına da nankörlük deneceğini belirtmişti.

ÇDP GENEL BAŞKANI KENAN KAPLAN: "KİMLİĞİNE SAHİP ÇIKMAK BİR ONURDUR"

Konuyla ilgili İHA muhabirine bir açıklama yapan ÇDP Genel Başkanı Kenan Kaplan, "Murat Bardakçı, babası vatana ihanet ile suçlanmış biri olarak bu konularda bize akıl öğretecek en son kişidir. Bardakçı'nın bu tavrı bize ulusalcı düşüncenin demokrasiden, insan haklarından ne kadar uzak olduğunu da gösteriyor. Bildiğiniz gibi Murat Bardakçı benzer bir tavrı daha önce de göstermişti. Biz bir önceki tavrını protesto etmiştik. Bu sefer kendisini mahkemeye vereceğiz ve maddi-manevi tazminat davası açacağız. Bardakçı, yazısında Kafkasyalı kimliğini kullanması da kişiliksizliğini gösteriyor. Biz kimliğine sahip çıkmanın bir onur olduğunu söylememize rağmen, her seferinde bize kimliğini inkar eden insanların ne kadar alçalabileceğini gösteriyor. Kimliğimizle eşit vatandaş olarak var olmak ve diğer halklarla kardeşçe yaşamak istememize rağmen kendisi bu düşüncemizi 'ırkçılık' olarak adlandırıyor" dedi. - ESKİŞEHİR3 Gün Sürecek Kar Yağışı Hayatı Durma Noktasına Getirecek Eski Manken Sevda Demirel, Canlı Yayında Bir Dönem Ali Koç'a Aşık Olduğunu İtiraf Etti

Yılmaz Morgül Canlı Yayında Gözyaşlarına Boğuldu: Acun'la Tanışınca Parayı Tanıdım