Son Dakika Haberleri: Cermodern'de "Roger Von Gunten Sergisi"

Cermodern'de "Roger Von Gunten Sergisi"

3 yıl önce

"Rupture" (kırılma) akımının son temsilcilerinden ressam Roger Von Gunten'in resimlerinden oluşan sergi, 8 Haziran'da başkentte sanatseverlerle buluşacak.

Cermodern'de

"Rupture" (kırılma) akımının son temsilcilerinden ressam Roger Von Gunten'in resimlerinden oluşan sergi, 8 Haziran'da başkentte sanatseverlerle buluşacak.


Ankara CerModern Sanat Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gunten'in "Eden" isimli sergisi, 8 Haziran ve 30 Temmuz tarihleri arasında CerModern'de ziyaret edilebilecek.


Zürih'teki Kunstgewerbeschule Okulunda resim ve grafik tasarım eğitimi gören Gunten, ressam Diego Rivera ve ressam Rufino Tamayo gibi Türkiye'de de tanınan sanatçıların başlattığı, "kırılma" anlamına gelen "rupture" akımının son temsilcileri arasında yer alıyor.


Şimdiye kadar 80'in üzerinde kişisel sergi açan Gunten'in kendine has resimsel hayal gücü, eşsiz renk kullanımı ve güçlü çizgilerle "Çağdaş Meksika Batılı Sanatı"na dahil olan eserlerinin bulunduğu sergisi, 50 yıldır yaptığı çalışmalardan oluşuyor.


Sergide Gunten'in farklı ölçülerde 20 adet çizim ve akrilik resimleri yer alıyor.


"Rupture" akımı


Kariyerlerine 1950'lerde başlayan bir grup genç sanatçı, "rupture" (kırılma) ismi verilen grup oluşturmak için bir araya geldi. Ressamlar, 1940'lı yıllarda Meksika'da estetik duruştan çok görsel anlatımı yenilemek ve sosyal içeriğin değersiz söylemlerini ortadan kaldırmak için bir tür direniş yaklaşımı oluşturdu.


Böylece kendilerini 20'nci yüzyılın ilk yarısındaki görsel sanatlara yüklenmiş milliyetçi zorunluluktan kurtaran ressamlar, iletişim gücüyle objektif şekilde iç meselelerini konuşan geniş öneri mozaiği oluşturmayı başardı. 1960'larda "kırılma" dönemi sanatçıları, Meksika sanatındaki pozisyonlarını sağlamlaştırarak bir yol açtı.

Haber Yayın Tarihi: 02.06.2017 09:24 Kaynak: AAElon Musk, yeni oyuncağı Cybertruck ile sokaklarda görüntülendi
Genç polis, "Vuramazsın, sıkamazsın" diyen eşi tarafından öldürüldü Metropoll araştırmadan bomba anket! Tüm partiler düşüşte, barajı 2 parti geçiyor