Cervantes'in Mezarı Madrid'de Turizme Açıldı - Son Dakika

Cervantes'in Mezarı Madrid'de Turizme Açıldı

23.04.2016 14:48
Cervantes'in Mezarı Madrid'de Turizme Açıldı, System.String[]

Dünyaca ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in Madrid'de bulunan mezarı turistlerin ziyaretine açıldı.

Dünyaca ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in Madrid'de bulunan mezarı turistlerin ziyaretine açıldı.

400. ölüm yıl dönümü olan Cervantes'in geçen yıl ortaya çıkarılan mezarı, son dönemlerde turist sayısında azalmanın görüldüğü Madrid kentinin turizmi için yeni bir umut oldu.

Convento de las Trinitarias Kilisesi'nde bulunan İspanyol yazarın mezarı, Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena'nın kararıyla ilk olarak 22 Nisan'da (Cervantes'in ölüm tarihi) turistlerin ziyaretine açılırken, kişi başına giriş ücretinin 2 avro olduğu belirtildi.

Belediye yetkililerinden veril bilgilerde, Cervantes'in mezarının 31 Aralık'a kadar her cuma ve cumartesi günü ziyarete açık kalacağı, İngilizce ve İspanyolca rehberler eşliğinde en fazla 25 kişilik gruplarla tur yapılabileceği bildirildi.

Cervantes ve karısı Catalina de Salazar'ın mezarlarının Madrid'deki Convento de las Trinitarias Kilisesi'nde olduğu sadece eski bir evrak kayıdına göre tahmin edilse de bunun resmileşmesi için geçen yıl kilisenin altındaki 30 kadar mezarda araştırma başlatılmıştı. Üzerinde M. C. harflerinin yazılı olduğu taşın altındaki kemikleri inceleyen adli tıp uzmanları, çok kötü durumda olmalarına rağmen kalıntıların Cervantes ve karısına ait olduğunu açıklamışlardı. İncelemeler sonrasında Cervantes'in kalıntıları tekrardan kiliseye götürülürken, bu kez hazırlanan özel bir mezarlığa konuldu. Mezar taşının üzerine "Miguel de Cervantes Saavedra burada yatıyor (1547-1616)" diye yazıldı.

Bu arada "Don Kişot" adlı romanın yazarı olan Cervantes'in 400. ölüm yıl dönümü dolayısıyla doğum yeri olan Madrid'in Alcala de Henares ilçesinde de hafta sonu boyunca çok sayıda etkinlik düzenleneceği açıklandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Cervantes'in Mezarı Madrid'de Turizme Açıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın