Son Dakika Haberleri: Çevik Bir: Kenan Evren'den Çok Şey Öğrendim

Çevik Bir: Kenan Evren'den Çok Şey Öğrendim

4 yıl önce

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs iddiasıyla yargılanan emekli Orgeneral Çevik Bir, Kenan Evren'den çok şey öğrendiğini söyledi.

Çevik Bir: Kenan Evren'den Çok Şey Öğrendim, System.String[]

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 81. duruşmasının görülmesine devam ediliyor. Davanın bir numaralı sanığı İsmail Hakkı Karadayı'nın kendilerini yalnız bıraktığını belirten Çevik Bir, Kenan Evren'den çok şey öğrendiğini söyledi.

TALEPLER MAHKEMEYE SUNULDU

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 81. duruşmasına Çevik Bir ve Çetin Doğan başta olmak üzere çok sayıda sanık katılıyor. Sanıklar ve sanık avukatları mahkemeye gelen bazı belgeler hakkında beyanda bulundu. Ardından sanıklar ve avukatlar taleplerini mahkemeye sundu.

AVUKATLAR 'MAĞDUR' AYRIMI İSTEDİ

Sanık avukatları davanın hızlı ilerlemesini istedi. Sanık avukatları ayrıca sanıklara hükümeti devirmeye teşebbüs suçunun isnat edildiğini, bu durumda mağdurların sadece hükümet yetkilileri olduğunu vurgulayarak, mağdurluğuna karar verilen diğer kişilerin mağdurluktan çıkarılmasını istedi. Sanık avukatları ayrıca bazı sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol kararlarının kaldırılmasını istedi.

"BİZİ BU DAVALAR ÇOK YORUYOR"

Avukatların ardından Çetin Doğan söz aldı. Hakkında yurtdışı çıkış yasağı olduğunu hatırlatan Doğan, "Biz çok yorulduk. Bizi bu davalar çok yoruyor. Hala suçluluk damgası altında bulunmak beni eziyor." dedi.

"BURADA MAĞDUR BİZİZ"

Ardından müşteki avukatları beyanda bulundu. Avukat Hüsnü Tuna'nın kendisi hakkındaki sözleri üzerine Çevik Bir beyanda bulunmak istedi. Ancak mahkeme Başkanı, Çevik Bir'e söz vermedi. Bunun üzerine Çevik Bir, "78 yaşına geldim. Burada mağdur biziz." ifadelerini kullandı.

"KARADAYI BİZİ YALNIZ BIRAKTI"

Müşteki avukatlarının beyanının ardından Mahkeme Başkanı, Çevik Bir'e söz verdi. Mahkeme Başkanı'nda yaşadığı tartışma nedeniyle özür dileyen Çevik Bir, davanın bir numaralı sanığı dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında beyanda bulundu. İsmail Hakkı Karadayı'nın kedilerini yalnız bıraktığını kaydeden Çevik Bir, "İsmail Hakkı Karadayı'nın başından beri tutuklanmaması ve yurt dışı çıkış yasağının olmaması bizi tedirgin ediyor." diye konuştu.

" EVREN'DEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM"

Yine müşteki avukatlarının hatırlatması üzerine Kenan Evren'in özel kalemi olduğunu kaydeden Çevik Bir, "Kenan Evren iyi bir aile babası ve iyi bir vatanseverdir. Ondan çok şey öğrendim. Bazı siyasiler onu etkilemek için yanına gelirdi. Onların ismi benimle mezara kadar gidecek." ifadelerini kullandı.

Haber Yayın Tarihi: 11.01.2016 02:21 Kaynak: CİHANGenelevde çekilen fotoğraf davalık etti! HDP'li Pervin Buldan'dan çok konuşulacak S-400 açıklaması Taşla yaraladığı yılan ısırdı, hayati tehlikesi var