Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında - Son Dakika
BBC

Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında

23.02.2021 14:32
Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında, System.String[]

Çevre koruma kuruluşlarının hazırladığı bir raporda, tatlı su balığı türlerinde 'feci' bir azalma olduğu belirtildi ve bu balıkların üçte birinin yok olma tehdidi altında olduğu uyarısı yapıldı.

16 çevre kuruluşunun hazırladığı "Dünyanın Unutulan Balıkları" başlıklı raporda, tatlı su balığı türlerinde "feci" bir azalma olduğu belirtildi ve bu balıkların üçte birinin yok olma tehdidi altında olduğu uyarısı yapıldı. Raporu hazırlayan kuruluşlar arasında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Dünya Vahşi Yaşam Fonu, Londra Zooloji Topluluğu, Küresel Vahşi Yaşamı Koruma Fonu ve Doğa Koruma Fonu gibi kuruluşlar da bulunuyor.

Raporda 80 tatlı su balığı türünün yok olduğu kaydedilirken, sadece geçen yıl 16 türün ortadan kaybolduğu vurgulandı.

Son 50 yılda göçmen balık nüfusunun dörtte üç oranında azaldığı da belirtildi.

Aynı dönemde "mega balıklar" diye bilinen daha büyük türlerin nüfusu ise yüzde 94 düştü.

Milyonlarca kişi olta balıkçılığı ve evcil hayvan ticareti yoluyla tatlı su balıklarına gıda ve geçim kaynağı olarak bağımlı.

Ancak balık sayısı; kirlenme, sürdürülebilir olmayan balıkçılık ve baraj inşası gibi birçok nedenle azaldı.

Doğa Koruma Fonu'dan Carmen Revenga, tatlı su balıklarının, sadece nehirler, göller ve bataklıkların ekolojisi için değil, gıda ve gelir kaynağı olarak bu türlere bağımlı milyonlarca kişi için gerekli önemli, çeşitlilik arz eden ve müstesna canlılar olduklarını vurguladı.

Revenga, "Tatlı su türlerini korumak için doğa temelli çözümleri uygulamak adına, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve topluluklar olarak, kollektif siyasi irade ve etkin işbirliğine ulaşmamız her zamankinden daha acil" dedi.

Tatlı Su Yaşam Alanları Vakfı'ndan Dr. Jeremy Biggis de tatlı su biyolojik çeşitliliğini korumak için hem büyük hem de küçük tatlı su alanlarının değerledirilmesi ve koruma altına alınması gerektiğini kaydetti.

Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında
Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında
Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında

Son Dakika Dünya Çevre kuruluşlarına göre tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Düşük ve orta riskli iller normalleşti! İşte 42 kentin olduğu liste Son Dakika: Türkiye'de 1 Mart günü koronavirüs nedeniyle 69 kişi vefat etti, 9 bin 891 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Restoran ve kafeler 64 ilde saat kısıtlaması ve kapasite şartıyla açıldı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin yol haritasını açıkladı! İşte kalkan kısıtlamalar Müge Anlı'dan canlı yayında tepki çeken gaf: Eskortun tecavüze uğrayıp ağlamasının anlamı yok Oyuncu Naz Elmas eşinin kucağında poz verdi Yol yapım çalışması nedeniyle taşınan asırlık türbenin içi boş çıktı Evine çağırdığı usta, talihsiz kadına cinsel ilişki teklifinde bulundu: Bir kere öpsem ne olur?