Çevreci Kişiliğini Sanatıyla Birleştirdi - Son Dakika

Çevreci Kişiliğini Sanatıyla Birleştirdi

15.01.2012 15:00
Çevreci Kişiliğini Sanatıyla Birleştirdi, System.String[]

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde Rıdvan Örs adlı kişi, kumsaldan topladığı atık malzeme ve taşları hediyelik eşyalara dönüştürüyor.

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde Rıdvan Örs adlı kişi, kumsaldan topladığı atık malzeme ve taşları hediyelik eşyalara dönüştürüyor.

Zonguldak Ereğli Demir Çelik fabrikasından emekli olan 66 yaşındaki Rıdvan Örs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceleri hobi olarak kumsaldaki deniz kabukları topladığını, ardından bunları birleştirerek çeşitli süs eşyalarına çevirdiğini ve daha sonra el becerisinin farkına vararak biraz daha büyük eşyalar yaptığını söyledi.

Akçakoca'nın Türkiye'nin en uzun plajlarından birine sahip olduğunu belirten Örs, "Boş vaktimin tümünde, kendimi plaj ve kumsallara atıyorum. Buralarda bulduğum değişik renk ve desendeki taşları topluyorum. Zamanla bu taşları koleksiyon olarak kullandım. Bir gün evde bir cam şişenin üzerine bu taşları yapıştırdım ve ortaya harika bir süs eşyası çıktı. Bu fikirle yola çıkarak plajlara taş toplamaya çıktığımda, dere yataklarından denize akan ve çevre kirliğine yol açan atık malzemeleri de toplamaya başladım. Bunları taşlarla buluşturduğumda ise harika sonuçlar aldım" diye konuştu.

"Sanat ruhu olan her insan çevreyi sever ve çevreci kişiliğe sahip olur" diyen Örs, şunları kaydetti:

"Kumsalda renkli taşları ararken deniz kenarındaki atık malzemeleri de temizlemek amaçlı topluyordum. Zamanla bu malzemeleri değişik şekilde süs eşyasına çevirebileceğim fikri uyandı ve çalışmalarıma başladım. Cam su şişesi, su bidonları gibi malzemelerin üzerlerine topladığım taşları yerleştirdim ve ortaya muhteşem sonuçlar çıktı."

Örs, bu tür el sanatlarının Akçakoca'da gelişmesini sağlamak için elinden geleni yaptığını ve yapacağını dile getirdi.

- DÜZCE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Çevreci Kişiliğini Sanatıyla Birleştirdi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

90 milyar dolarlık nükleer denizaltı anlaşması iptal edilen Fransa'dan tepki: Gerçekten sırtımızdan vurulduk 13:21 90 milyar dolarlık nükleer denizaltı anlaşması iptal edilen Fransa'dan tepki: Gerçekten sırtımızdan vurulduk Sınırları zorlayan Eda Taşpınar, kumsalda çırılçıplak poz verdi 13:01 Sınırları zorlayan Eda Taşpınar, kumsalda çırılçıplak poz verdi 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı 12:30 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı
Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı 12:09 Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı Ters dönmüş araçtan hafif yaralı olarak kurtuldu 11:58 Ters dönmüş araçtan hafif yaralı olarak kurtuldu TFF Başkanı Nihat Özdemir, Şenol Güneş'e verilen tazminat hakkındaki soruyu yanıtladı: Konusu bile açılmadı 11:51 TFF Başkanı Nihat Özdemir, Şenol Güneş'e verilen tazminat hakkındaki soruyu yanıtladı: Konusu bile açılmadı
Aşılı ve aşısız olarak koronaya yakalanan 2 gencin akciğer tomografisinde dikkat çeken fark 11:45 Aşılı ve aşısız olarak koronaya yakalanan 2 gencin akciğer tomografisinde dikkat çeken fark Obama, yıllar sonra Türkiye ziyareti hakkında konuştu: Başkan olarak ilk yurt dışı turumda İstanbul'u ziyaret ettim ve bu harikaydı 11:04 Obama, yıllar sonra Türkiye ziyareti hakkında konuştu: Başkan olarak ilk yurt dışı turumda İstanbul'u ziyaret ettim ve bu harikaydı
Advertisement