Çevreci Şirketler Ödüllendirildi - Son Dakika

Çevreci Şirketler Ödüllendirildi

19.06.2014 16:16
Çevreci Şirketler Ödüllendirildi, System.String[]

Çevreye duyarlı şirketlere ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri takdim edildi.

Çevreye duyarlı şirketlere ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri takdim edildi. Çevreci haberler yapan yayın organlarına da Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri verildi.

Ödül töreni The Marmara Otel’de yapıldı. ÇEVKO Vakfı ile Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların başvurabildiği Yeşil Nokta Ödülleri sürecinde firmalar, ‘Atıkların Azaltılması, Çevre Yönetim Sisteminin Uygulanması, Çevre İle İlgili Sosyal Sorumluluk Projelerinin Gerçekleştirilmesi, Ambalaj Tasarımlarında Önleme Çalışmaları, Karbon Ayak İzinin Azaltılması ve Sürdürülebilirlik İle İlgili Çalışmalar’ kriterleri çerçevesinde değerlendirildi.

Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Barış Çallı, SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvık, İSO Genel Sekreter Yardımcısı Nurdan Sirman, TSE Eğitmen Arzu G. Yüzeroğlu, REC Bölüm Başkanı Kerem Okumuş, Gazeteci, Radyo Programcısı Özay Şendir ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer’den oluşan jüri tarafından küçük, büyük ve orta ölçekli olmak üzere firmalar üç kategoride ödüllendirildi.

Kazanan firma ve basın kuruluşları yetkililerine ödülleri, ÇEVKO Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer tarafından sunuldu.

ÇEVKO Vakfı Kurucularından ve ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, gecede yaptığı açılış konuşmasında, doğayı, çevreyi koruyacak önlemleri almakta güç birliği yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Doğa ve çevre bilinciyle; kaynağında ayrıştırma, geri dönüşüm ve geri kazanımlarla, tüm ekonomik değerler bir yana, gerçekte kazanan doğa ve dünyamızın varlığının sürdürülebilirliği en büyük kazanç.” dedi.

Yayalar, 23 yıl önce, Türkiye’nin önde gelen 14 sanayi kuruluşu olarak çevreyi korumak ve doğaya sahip çıkılması gerektiği bilinciyle ÇEVKO’yu kurduklarını aktarırken, şunları söyledi:

“İşe kendimizden başlayalım, önce kendi çöpümüzü toplayalım, dedik. Ürettiğimiz ambalajların atıklarının ekonomik değerine sahip çıkmak ve düzenli geri kazanım için vatandaşların, belediyelerin, sanayinin, toplayıcıların el ele verdiği bir sistem yarattık. Eğitimlerle, reklamlarla, kampanyalarla sürdürülebilir büyümenin en önemli halkalarından birinin geri dönüşüm olduğunu anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz. 23 yıldır özenle, sabırla ve emekle bu sistemi büyütmeye çalışıyoruz. Bugün burada gelecekte de yaşanabilir bir dünyamız olması için çalışan; yatırımlar yapan ve işbirlikleri için adım atan firmalarımızı; çevreye duyarlı haber anlayışıyla çevre konusuna dikkat çeken basın yayın organlarının ödüllerini sunuyor olmaktan mutluyuz. Hepsine emekleri, topluma ve dünyaya gösterdikleri saygı, sevgi için şimdiden teşekkür ediyoruz. Dileğimiz bu ödüllerin, gelecekte başka firmalar için de ışık olması, daha fazla firma için örnek teşkil etmesi.”

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer de sürdürdükleri çalışmaları içeren bir sunumu paylaştı. İmer, Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu ifade ederek, çevre duyarlılığı artan tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin ambalajlarının üzerinde bu işareti aramaya başladıklarını anlattı. Türkiye’de Yeşil Nokta’nın kullanımının gönüllülük esasına dayalı olduğunu aktaran İmer, “Ekolojik dengeler konusunda endişeleri olan dünyadaki tüketiciler, süreçlerinde çevresel yükümlülüklerini yerine getiren firmaların ürünlerini almak istiyorlar.” dedi.

Yeşil Nokta’nın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanımı ile ilgili alt lisans verme hakkının ÇEVKO Vakfı’na ait olduğunu belirten Mete İmer, ÇEVKO Vakfı olarak Türkiye’de Yeşil Nokta’nın iletişimini güçlendirmek üzere tüketiciler, satış noktaları ve ekonomik işletmelerle birlikte çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda, bu yıldan başlamak üzere, ekonomik işletmelere yönelik olarak, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri vermeyi kararlaştırdıklarını anlatan İmer, “Şu anda Türkiye’de 761 firma Yeşil Nokta markasını kullanıyor. Bizler, Yeşil Nokta işaretinin doğru kullanımını Türkiye’de daha çok duyurmak ve daha fazla firmanın bu markayı edinmesini sağlamak istiyoruz. Sanayi ödüllerini de, hem bu yönde yasal yükümlülüklerini yerine getirmenin ötesinde sorumluluk alan firmaları takdir etmek hem de daha fazla firmayı Yeşil Nokta markasını kullanmaya özendirmek amacıyla veriyoruz.” dedi.

Ödül alan firmalar ve kategorileri ise şöyle:

YEŞİL NOKTA SANAYİ ÖDÜLÜ KAZANANLAR

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

• COCA-COLA İÇECEK A.Ş.

• UNILEVER SAN. VE TİC. TÜRK A.Ş.

• ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SAN. A.Ş.

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

• ECZACIBAŞI GİRİŞİM PAZARLAMA TÜKETİM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi

• KURTSAN İLAÇLARI A.Ş.

YEŞİL NOKTA SANAYİ TEŞVİK ÖDÜLÜ KAZANANLAR

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

• ECZACIBAŞI YAPI GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

• PROCTER&GAMBLE TÜKETİM MALLARI SAN.A.Ş.

• FRİTO LAY GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

• VESTEL TİCARET A.Ş

Ortak Ölçekli İşletme Kategorisi

• UĞUR PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

YEŞİL NOKTA SANAYİ TEŞEKKÜR PLAKETİ ALANLAR

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

• ANADOLU CAM SAN. A.Ş.

• ELİF PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

• EVYAP SABUN, YAĞ, GLİSERİN SAN. VE TİC. A.Ş.

• KERVAN GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

• MİGROS TİC.A.Ş.

• PERFETTİ VAN MELLE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

• PINAR ENTEGRE ET VE UN SANAYİİ A.Ş.

• SÜTAŞ SÜT ÜRÜNLERİ A.Ş.

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

• CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ A.Ş.

• DOĞA PARK İNŞ. TURİZM TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

• VİKİNG TEMİZLİK VE KOZMETİK PAZ. SAN. TİC. A.Ş.

“3. GELENEKSEL YEŞİL NOKTA BASIN ÖDÜLLERİ” ALAN BASIN YAYIN KURULUŞLARI

• İnternet Haber Sitesi: Cumhuriyet.com.tr

• Radyo: Radyo Viva

• Sektörel Dergi: Recyling Industry

• Haber Ajansı: DHA

• Gazete: Radikal

• TV: TRT Haber

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Çevreci Şirketler Ödüllendirildi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

'Kim Milyoner Olmak İster' programına katılan yarışmacı ablasına yaptıklarıyla şaşırttı! Tuvalete kilitleyip, kelepçelemiş Son Dakika! "İttifak çatırdıyor mu?" sözlerine Erdoğan'dan yanıt: Cumhur İttifakı'nın gidişatından gayet memnunuz Merih Demiral'ın Cagliari maçı performansı, İtalya'da manşetlere çıktı Otogarda iğrenç tuzak! "Polisiz" deyip otele götürdükleri genç kıza dehşeti yaşattılar Sokak ortasında iki kadını darp etti, tokat sesleri sokaklarda yankılandı! O anlar kamerada "Korona aşısı ücretsiz mi yapılacak?" sorusuna Sağlık Bakanı Koca'dan yanıt: Risk grubundaki 5 milyon kişi ücretsiz aşılanacak Kestiği kedi ile yakalanan kadının sözleri kan dondurdu: Yıllardır yiyorum Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden Alaattin Çakıcı'ya tepki: Kabul edilebilir değil