Cezayir Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı ile ikili ilişkileri görüştü - Son Dakika

Cezayir Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı ile ikili ilişkileri görüştü

16.03.2023 19:30
Cezayir Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı ile ikili ilişkileri görüştü

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile iki ülke ilişkilerini ele aldı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile iki ülke ilişkilerini ele aldı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tebbun'un, başkentteki Muradiye Sarayı'nda Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko'yu kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Tebbun ile Matviyenko'nun Rusya-Cezayir ilişkilerini görüştüğü belirtilerek, daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Putin'den Tebbun'a Rusya daveti

Öte yandan Cezayir devlet televizyonunun haberine göre, Matviyenko'nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Tebbun'a Rusya'yı ziyaret etme davetini ilettiği kaydedildi.

Haberde, Tebbun'un Rusya ziyaretine dair bir takvime yer verilmezken, Matviyenko'nun Tebbun'u ayrıca temmuz ayında düzenlenecek olan Afrika-Rusya Zirvesi'ne de davet ettiği vurgulandı.

Matviyenko, Cezayir'in Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri grubuna katılma çabalarını desteklediğini belirterek, "bölgesel ve uluslararası olaylara karşı dengeli duruşu ve Rusya ile iyi ilişkileri nedeniyle Cezayir'e teşekkürlerini" sundu.

Cezayir Millet Meclisi (Senato) Başkanı Salih Kocil'in daveti üzerine dün Cezayir'e gelen Matviyenko, ziyaretini yarın sona erdirecek.

Cumhurbaşkanı Tebbun, daha önce yerel medya mensuplarıyla yaptığı görüşmede, yakın zamanda Moskova'yı ziyaret edeceğini belirterek, ülkesinin ABD ve Çin de dahil tüm ülkelerle iyi ilişkilere sahip olduğunu vurgulamıştı.

Cezayir, Rusya'nın Afrika'daki ikinci büyük ticaret ortağı

Cezayir makamlarının verilerine göre, 2021'de yaklaşık 3 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Rusya'nın Afrika kıtasındaki ikinci büyük ticaret ortağı Cezayir oldu.

Uluslararası raporlara göre Cezayir, Rus silahları satın alan ülkeler arasında dünyada üçüncü sırada yer alırken, Moskova da yüzde 50'lik payla Cezayir ordusuna silah ve askeri sistem sağlayan ilk finansör olarak kabul ediliyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev: 'Gerekirse Lviv'e kadar gireriz' Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev: 'Gerekirse Lviv'e kadar gireriz' Rusya: Yabancı silahların Ukrayna'ya sevk edilmesi, nükleer kıyameti yakınlaştırıyor Rusya: Yabancı silahların Ukrayna'ya sevk edilmesi, nükleer kıyameti yakınlaştırıyor Ukrayna: Tüm ağır yaralı esir askerleri Rusya'ya teslim ettik Ukrayna: Tüm ağır yaralı esir askerleri Rusya'ya teslim ettik

Son Dakika Güncel Cezayir Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı ile ikili ilişkileri görüştü - Son Dakika


Advertisement