Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi seçimlerle ilgili iki yasa tasarısını onayladı - Son Dakika

Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi seçimlerle ilgili iki yasa tasarısını onayladı

12.09.2019 22:55
Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi seçimlerle ilgili iki yasa tasarısını onayladı, System.String[]

Cezayir'de Parlamentonun Birinci Kanadı Ulusal Halk Meclisi, Yüksek Seçim Komisyonunun kurulması ile seçim kanununda değişiklik öngören iki yasa tasarısını onayladı.

Cezayir'de Parlamentonun Birinci Kanadı Ulusal Halk Meclisi, Yüksek Seçim Komisyonunun kurulması ile seçim kanununda değişiklik öngören iki yasa tasarısını onayladı.

Ulusal Halk Meclisi Başkanı Süleyman Şinnin'in yönettiği ve Adalet Bakanı Belkasım Zeğmati'nin hazır bulunduğu açık oturumunda, ülke tarihinde ilk kez Yüksek Seçim Komisyonunun kurulması ile seçim kanununda değişiklik öngören iki yasa tasarısı parlamentoda oylamaya sunuldu.

Her iki yasa tasarısı 462 üyenin 251'inin onayını alarak meclisten geçti.

Seçim kanununda değişiklik öngören yasa tasarısında, cumhurbaşkanı adaylarının başvuru yapabilmesi için seçilmiş (milletvekili, belediye başkanları) kişilerden alması gereken 600 imzanın kaldırılacağı, 60 bin seçmenden toplanılması gereken imza sayının da 50 bine indirilmesi yer alıyor.

Seçim kanunuyla ilgili ayrıca, cumhurbaşkanı adaylarına üniversite mezunu olma şartı getiriliyor.

Seçim kanununda değişiklik öngören iki yasa tasarısı, yürürlüğe girebilmesi için yarın Parlamentonun İkinci Kanadı Ulusal Meclis tarafından görüşülüp oylamaya sunulacak, ardından Anayasa Konseyinin onaylamasından sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi seçimlerle ilgili iki yasa tasarısını onayladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı