Çgd: Başbakan Basın Özgürlüğüne El Uzatmaktan Bir An Önce Vazgeçmeli - Son Dakika

Çgd: Başbakan Basın Özgürlüğüne El Uzatmaktan Bir An Önce Vazgeçmeli

17.06.2014 18:57
Çgd: Başbakan Basın Özgürlüğüne El Uzatmaktan Bir An Önce Vazgeçmeli

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Irak'ta IŞİD tarafından alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili haberlere Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yayın yasağı getirilmesine tepki göstererek, "Bu anti-demokratik bir karardır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Irak'ta IŞİD tarafından alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili haberlere Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yayın yasağı getirilmesine tepki göstererek, "Bu anti-demokratik bir karardır. Başbakan ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışarak sorumluluktan kaçmak istemektedir. Başbakan, basın özgürlüğüne el uzatmaktan bir an önce vazgeçmeli ve terör örgütünün elindeki yurttaşların kurtarılmasını sağlamalıdır. Mahkemeler de "bağımsız' olduklarını ve hukukun üstünlüğünü hatırlamalıdır" açıklamasında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu, Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunu basan, Başkonsolosun da aralarında bulunduğu 49 kişiyi ve ayrıca 31 şoförü rehin alan, toplu katliamlar yapan İŞİD adlı terör örgütünün eylemleri konusunda medyaya, "Yazmayın, çizmeyin, bu konuda konuşmayın" isteğinde bulunduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın yazma, çizme, konuşma yasağı ilan ettiği kaydedilen açıklamada, "Bu talimat, kendilerini iktidarın yanaşması, emir eri gibi gören birtakım kişiler için bir anlam ifade edebilir. Ancak bağımsız ve özgür düşünen gazeteciler, yazarlar için bu sözlerin hiçbir anlamı yoktur. Söylendiği anda ÇGD tarafından çöpe atılmıştır" denildi.

-"SIKIYÖNETİM VE OLAĞANÜSTÜ HAL DÖNEMLERİNİ HATIRLATMAKTADIR"-

Gazetecilere, yazarlara, "otur, kalk, yaz, yazma, konuş, konuşma" talimatı vermenin, başbakan dahil hiçbir kişi ve makamın hakkı ve haddi olmadığı vurgulanan açıklamada, "Başbakan bu tutumuyla bir kez daha medyaya kısıtlama getirmekte, gazetecilerin yazarların gerçekleri yazması, konuşması yerine penguenlerin yazılmasını, konuşulmasını istemektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Öte yandan Başbakan'ın bu konuşmasının hemen ardından Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin bu konuda yayın yasağı kararı almasının da çok manidar olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Adeta Başbakan'ın talimatının yerine getirilmesi algısını yaratmaktadır. Mahkemenin bu kararı sıkıyönetim ve olağanüstü hal dönemlerini hatırlatmaktadır. Yargının bu tür kararlarla basın, düşünce ve ifade özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını engellediğini hatırlatmayı görev sayarız. Bu anti-demokratik bir karardır. Başbakan ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışarak sorumluluktan kaçmak istemektedir. Başbakan, basın özgürlüğüne el uzatmaktan bir an önce vazgeçmeli ve terör örgütünün elindeki yurttaşların kurtarılmasını sağlamalıdır. Mahkemeler de "bağımsız' olduklarını ve hukukun üstünlüğünü hatırlamalıdır."

Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: İsveç ve Finlandiya, NATO toplantısına katılacak Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: İsveç ve Finlandiya, NATO toplantısına katılacak Şehit ateşi Malatya'ya düştü Şehit ateşi Malatya'ya düştü Irak'ın Basra kentinde Türk yemekleri tanıtıldı Irak'ın Basra kentinde Türk yemekleri tanıtıldı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Çgd: Başbakan Basın Özgürlüğüne El Uzatmaktan Bir An Önce Vazgeçmeli - Son Dakika


Advertisement