Chp 35 Kişinin Ölümünü Meclis'e Taşıdı - Son Dakika
Chp 35 Kişinin Ölümünü Meclis'e Taşıdı

Chp 35 Kişinin Ölümünü Meclis'e Taşıdı

02.01.2012 15:01

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Şırnak Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı Meclis'e taşıdı CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Şırnak Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı Meclis'e taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Şırnak Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı Meclis'e taşıdı CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Şırnak Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı Meclis'e taşıdı. Öztürk, Başbakan Erdoğan'a, "29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamındaki gösteri ve yürüyüşler, terör gerekçesi ile iptal edildiği halde 35 çocuk ve genç insanımızın öldürüldüğü acı olay sonrasında yılbaşı kutlamaları ve eğlenceleri neden iptal edilmemiştir" diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

-"KILIÇDAROĞLU'NA DEVLETİN HELİKOPTERİ NEDEN VERİLMEDİ?"-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na helikopterin neden verilmediğini de merak eden Öztürk, şu soruları yöneltti:

"Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz beraberlerinde AKP milletvekilleriyle birlikte 31 Aralık 2011 günü ölenlerin Gülyazı Köyü'ne devletin helikopteri ile gittikleri halde, bir gün sonra ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilemek için Gülyazı Köyü'ne gitmek isteyen ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, devletin helikopteri neden verilmemiştir?

Önce tahsis edildiği belirtilen helikopter daha sonra neden geriye alınmıştır? AKP milletvekillerinin bindiği devletin helikopterin, protokoldeki yeri bakanlardan önce gelen ana muhalefet partisi liderini taşımasında ne gibi sakıncalar görülmüştür?

Uludere'de en büyüğü 28 yaşında olan ve aralarında 12,13,14,15,16 yaşlarında çocukların bulunduğu 35 yurttaşımız neden öldürüldü? Bu insanların, suçları ve günahları neydi? Öldürülen kişilerin, terörist sanılmaları, terörist sanılarak da öldürülmeleri, bu acı olayın haklı gerekçesi olabilir mi?

-"İSTİHBARATI KİM YA DA KİMLER VERDİ?"-

Genelkurmay Başkanlığı olaydan sonra yaptığı açıklamada operasyonun, çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda yapıldığını belirtmiştir. MİT ise, "istihbarat bizden değil" diye açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı, "..çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat..' dediğine ve MİT de istihbaratı biz vermedik dediğine göre; Genelkurmay Başkanlığı istihbaratı hangi kaynaklar almıştır? Sınırdaki hareketliliği PKK'ya bağlayan istihbaratı kim ya da kimler vermiştir?

Genelkurmay Başkanlığı'na bu operasyonun yapılmasına neden olan istihbaratı hangi kurum ya da kurumlar vermiştir?

PKK'nın katırla geçiş yapacağı konusundaki istihbaratın, 10 gün önce geldiği doğru mudur? Doğru ise bu istihbaratı kim vermiştir? F-16 bombardımanı ile ölenler, PKK'lı olmadığına göre istihbarat zaafının nedeni nedir?

Yanlış istihbarat sonucu Genelkurmay Başkanlığı'nın tuzağa düşürülmüş olduğu iddiaları doğru mudur?

TSK'nın istihbarat amaçlı kullandığı 'Heron' adlı insansız hava araçlarının Batman'da konuşlandığı; kalkış ve inişlerinin, Nevada'daki Amerikan komuta kontrol merkezinden yapıldığı;kalkıştan sonra ise Nevada'nın kontrolü tamamen TSK'ya devrettiği, Türk subaylarının uçurduğu doğru mudur?

Irak hududu içindeki 'Heron'larının doğrudan Amerika'nın kontrolünde olduğu iddiası doğru mudur?

TSK'nın istihbarat amaçlı kullandığı Batman'da konuşlu 'heron'ların sadece Türkiye sınırında uçuş yapabildiği doğru mudur?

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada,'Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu insansız hava aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat- Haftanin bölgesidir' şeklinde açıklama yaptığı ve TSK'nın istihbarat amaçlı kullandığı Batman'da konuşlu 'heron'ların sadece Türkiye sınırında uçuş yapabildiği dikkate alınırsa; aradaki çelişki nasıl açıklanacaktır? TSK'nın istihbarat amaçlı kullandığı heronlar, Irak hudutları içindeki insanları nasıl tespit edebilmiştir?

ABD'nin insansız hava araçlarıyla elde ettiği istihbaratın, ABD istihbarat görevlilerince değerlendirilip işbirliği içinde çalışan Türk Hava Kuvvetlerine "bombala' emri olarak iletildiği doğru mudur? ABD değerlendirilmesinin doğru olup olmadığını, kendi bilgilerimize göre neden değerlendirmeden operasyon yapıyoruz?

Bölgede yapılan kaçakçılıktan bölgedeki komutanların bilgisi var mıdır? Burada bazen kaçakçılığa göz yumulduğu doğru mudur?

Bu olayda ölen kişilerin kaçağa gittiklerinin zaten bilindiği yönündeki iddialar doğru mudur?

Olayın askere bildirilmesine rağmen hava bombardımanının devam ettiği iddiası doğru mudur?

Askerin kaçakçıları durduğu, köylerine dönmelerine izin vermediği yönündeki iddialar doğru mudur?

Ölen 35 kişinin yan yana gömülmesine Şırnak Valisi'nin karşı çıktığı doğru mudur? Doğru ise bu kişilerin yan yana gömülmelerine vali neden karşı çıkmıştır? Yoksa öldürülen bu kişilerin ölülerinden de mi korkulmaktadır?" - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp 35 Kişinin Ölümünü Meclis'e Taşıdı - Son Dakika


Advertisement