Son Dakika Haberleri: CHP'den İYİ Parti'ye Geçen 15 İsmi Kılıçdaroğlu Seçti ve Vekiller Firesiz Talimata Uydu

CHP'den İYİ Parti'ye Geçen 15 İsmi Kılıçdaroğlu Seçti ve Vekiller Firesiz Talimata Uydu

6 ay önce

CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçecek isimleri Kılıçdaroğlu'nun belirlediği, talep karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen milletvekillerinin ise talimata firesiz uydukları ortaya çıktı.

CHP ile 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ittifak görüşmesi yaptığı İYİ Parti arasında ilk işbirliği, ilk sonucunu verdi. Cuma gecesi İstanbul'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kamuoyuna duyurulmayan gizli görüşmesinde, YSK'nın İYİ Parti'nin seçimlere girmemesi yönünde karar verme ihtimaline karşı Meclis'te grup kurulması kararı alındı. Beş milletvekili bulunan İYİ Parti'nin Meclis'te grup kurması için gerekli olan 20 sandalyeye ulaşması için CHP'den 15 milletvekilinin istifa etmesi gerekiyordu.

İSİMLERİ KILIÇDAROĞLU BELİRLEDİ

Gazete Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre Akşener ile gerçekleşen görüşmenin ardından kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yapan Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'nin seçimlere katılması için 15 milletvekilinin istifa etmesi seçeneği için düğmeye bastı. İstifa edecek milletvekillerinin isimlerini Kılıçdaroğlu belirledi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kılıçdaroğlu'nun talimatı doğrultusunda cumartesi günü isimleri belirlenen 15 milletvekilini telefonla tek tek arayarak dün saat 11.00'de Meclis'te toplantıya çağırdı.

KARARI DUYUNCA ŞAŞIRDILAR AMA TALİMATA FİRESİZ UYDULAR

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, 15 milletvekiliyle dün Meclis'te buluştu. İYİ Parti'nin seçimlere girmesi için grup kurma seçeneğinin gündemde olduğu ve bu konuda genel başkanın talimatıyla isimlerinin belirlendiği ifade edilerek vekillerden partiden istifa etmeleri istendi. Şok talep karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen milletvekilleri, Kılıçdaroğlu'nun talimatına firesiz uyma kararı aldı.

CHP, BASIN TOPLANTISI YAPIP İYİ PARTİ'YE GEÇEN 15 VEKİLİ DUYURDU

2 saatlik toplantı sonunda, Kılıçdaroğlu tarafından isimleri belirlenen 15 milletvekili CHP'den istifa ve İYİ Parti'ye katılma dilekçelerini imzalayarak grup başkanvekillerine teslim etti. İstifa dilekçelerinin verilmesinin ardından 15 milletvekili, CHP Grup Başkanvekilleri ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ile basın toplantısı yaptı.

Engin Altay, "YSK'nın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile ilgili istediği görüş İYİ Parti bakımından müspet ve lehte olmasına rağmen yapılan toplantıda İYİ Parti'nin seçimlere katılma ehliyetine sahip olduğuna dair bir kararın alınamamış olması hukuki değil, siyasi bir tasarruftur. YSK'nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, YSK'nın bir demokrasi ayıbına imza atmamasına fırsat ve imkan tanımak istiyoruz. Demokrasinin kazanması için, yargının siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için, siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla CHP'ye mensup 15 milletvekili partimizden bugün istifa ettiler ve İYİ Parti'ye katıldılar" dedi.

"TARİH BU ARKADAŞLARIMIZI DEMOKRASİ KAHRAMANLARI OLARAK HATIRLAYACAK"

Altay, "Milletvekillerimiz, demokrasi için İYİ Parti'ye gitme kararı aldılar. Arkadaşlarımız, demokrasiye yönelik gaspa, kumpasa zırh olmuşlardır. İYİ Parti'ye geçişin tek cümlelik açıklaması budur" diye konuştu.

Tezcan ise "15 milletvekilimiz genel başkanımızın talimatıyla istifa ederek İYİ Parti'ye geçmiştir. Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır. İYİ Parti'nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor" ifadesini kullandı.

KANUN NE DİYOR?

Seçim Kanunu'nda, "siyasi partilerin milletvekili genel ve ara seçimlerine ve belediye başkanlığı ile belediye meclisi, il genel meclisi üyelikleri genel ve ara seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gruplarının bulunması şartı" yer alıyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Demokrasi nutku atanların, ilkeli ittifaktan bahsedenlerin ayak ve siyasi oyunlara heves etmeleri tam bir çatırdama ve siyasi çürüme halidir"

İYİ PARTİ'NİN İLK GRUP TOPLANTISI YARIN

İYİ Parti, Meclis'te grup toplantısı düzenleme, TBMM Başkanlık Divanı ile komisyonlarda temsil edilme ve TBMM Genel Kurulu'nda grup adına konuşma haklarını da elde etti. Vekil olmadığı için Genel Başkan Akşener grup başkanı olamayacak. Yarın grup toplantısında grup başkanı, başkanvekilleri seçilecek. Meclis'te oda ve makam aracı tahsisleri yapılacak.

YSK Açıkladı! Oy Kullanma Saatleri Değişti

Ankara'da Baş Döndüren Gün! İşte İYİ Parti-CHP İşbirliğinde Tüm Yaşananlar

CHP'li 15 Vekil İYİ Parti'ye Geçti! 16 Yıl Sonra Meclis'te Grubu Olan Parti Sayısı 5 Oldu

BBP Lideri Destici, Seçime Girecek Partilere Yardım İçin Para Verilmesini Talep Etti

Hükümet'ten İYİ Parti - CHP İşbirliğine İlk Yorum: Siyasi Ahlaksızlık!

İYİ Parti - CHP İşbirliğiyle Akıllara Geldi! İşte "Güneş Motel Olayı Nedir?" Sorusunun Cevabı

AK Parti Sözcüsü'nden Kılıçdaroğlu'na Zehir Zemberek Sözler: Siyasi Onursuzluk!

Flaş İddia: CHP'den Sonra MHP'den de 5 Vekil, İYİ Parti'ye Geçiyor

Tuncay Özkan Gün Verdi: CHP Cumhurbaşkanı Adayını Salı Günü Açıklayacak

İYİ Parti - CHP İşbirliğine Bahçeli'den İlk Yorum: Çatırdama ve Siyasi Çürüme Halidir

15 CHP'li Vekil İstifa Edip İyi Parti'ye Geçti! İşte O İsimler

15 CHP'li Vekilin İyi Parti'ye Katılmasına AK Parti'den İlk Yorum: Ahlak Dışı İş Birliği

İYİ Parti - CHP İşbirliği Sonrası Akşener'den Kılıçdaroğlu'na Övgü: Her Türlü Takdirin Üzerinde

15 CHP'li Vekilin İYİ Parti'ye Geçmesine Cihaner'den Tepki: ÖDP, TKP ve DSP İçin de 20'şer Vekil İsteriz

YSK Kararını Verdi! İYİ Parti, 24 Haziran'da Seçimlere Girebilecek

B Planı İçin Düğmeye Basıldı! 15 CHP'li Vekil, İYİ Parti'ye Geçti

YSK Başkanı Güven: Seçim Takvimi İçin Uyum Yasalarının Geçmesi Gerekiyor

Seçimin Kaderini Değiştirebilir! 1 Milyon 585 Bin Seçmen 24 Haziran'da İlk Kez Sandığa Gidecek
O Ses Türkiye'ye Katılan Müzik Öğretmeni, Performansıyla Jüri Üyelerini Büyüledi Son Dakika! Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı İçin Öğleden Sonra Konsoloslukta Arama Yapılacak

Erdoğan'la Görüşmek İsteyen İş Adamı, Binasının Dış Cephesine Mektup Yazdı