CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun Açıklaması - Son Dakika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun Açıklaması

11.08.2017 17:52
CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun Açıklaması, System.String[]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Ordu'dan yetkililere sesleniyoruz, lütfen fındık üreticisine sahip çıkın.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, " Ordu'dan yetkililere sesleniyoruz, lütfen fındık üreticisine sahip çıkın." dedi.

Torun, beraberinde CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ordu İl Başkanı Atilla Şahin, Giresun İl Başkanı Necati Tığlı ve Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz ile Altınordu ilçesine bağlı Akçatepe Mahallesi'nde bir fındık üreticisine ait harmanda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Torun, bölgede fındık hasadının yapıldığını belirterek, "Sahil kesimlerde fındık hasadı bitti. Sanıyorum ağustos ayı sonuna kadar da fındık hasadımız bitmiş olacak ama şu ana kadar maalesef tarım bakanlığı tahmini rekolte açıklaması dahi yapamadı. Fındığımız şu kadar ton dahi diyemedi. Halbuki kendisinin dışında bakanlık, rekolte açıklanmasını yasakladı." diye konuştu.

Belki 3-5 gün sonra fındığı kurutan üreticilerin ürünlerini çuvallayıp satışa sunacağını, buna rağmen fındığın fiyatının belli olmadığını dile getiren Torun, "Ortada bir fiyat yok. Maalesef dedikodularla fındık piyasası belirlenmeye çalışılıyor. Bu fındık üreticisine yazık değil mi? Bu piyasayı böylesine manipüle edenler hiç fındık bahçesine girmişler mi. Hiç o patoz tozunun altına girmiş mi. Dolayısıyla fındığın ne emekle ne bedelle üretildiğini bilmeyenler masa başında hesap yapanlar maalesef böyle duyarsızlıklarına devam ederler." şeklinde konuştu.

Torun, üreticinin her yıl aynı sorunla karşı karşı kaldığını ileri sürerek, "Teknolojinin ilerlediği, iletişimin bu denli geliştiği bir süreçte rekolteyi tespit etmek, fındığın geleceğiyle ilgili karar almak çok mu zor. Bunun üretimi belli. Dünyadaki üretimi belli ama hiçbir şey yapmayarak sadece doğrudan gelir desteğini vererek fındık üreticilerine olan sorumluluklarını bu hükümet yerine getirdiğini sanıyor. Biz defalarca da fındıkla ilgili soru önergeleri vermemize rağmen hükümetten tek bir cümle yok. Sayın Cumhurbaşkanı Karadeniz gezisinde bile fındığı ağzına almadı." açıklamasında bulundu.

"Fındık üreticisi yok sayılıyor." diyen Torun, şöyle devam etti:

"Sayın yetkililer birazcık şu fındığın emeğinin değerini bilseler hiç değilse bir şeyler yapabileceklerini açıklarlar. Hiç duydunuz mu hükümetten fındıkla ilgili şunu yapacağız, bunu yapacağız diye. Referandumun hemen arkasından Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya girer gibi oldu ama girmesiyle çıkması bir oldu. Biz TMO'nun taban fiyatı belirlediğini sandık ama tavan fiyatı belirlemişler. Şu anda TMO ile ilgili de hiçbir hazırlık yok. Biz diyoruz ki Adalet ve Kalkınma Partisi bu bölgede güçlü ise bu insanlara karşı da sorumluluğu olmalı. Oy aldığı insanlara karşı mutlaka yükümlülüğünü yerine getirmeli."

Fındığın en fazla ihracat getirisi olan bir tarım ürünü olduğunu da aktaran Torun,şunları kaydetti:

"Ama böylesine önemli bir ürünle ilgili kapalı kapılar arkasında oyun vardır. Bizim beklentimiz bu oyun bozulmalı ve fındık gerçek değerini bulmalı. Eğer fındığa gerçek değeri verilmezse üretici ürününü satamaz hale gelecek, durum bunu gösteriyor. Ordu'dan yetkililere sesleniyoruz. Lütfen fındık üreticisine sahip çıkın. Biz sadaka istemiyoruz. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Biz ürettiğimiz ürünün gerçek değerini istiyoruz."

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun Açıklaması - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Üst mahkemeden Enis Berberoğlu kararı: 'Yeniden yargılamaya yer yok' kararına itiraz reddedildi Bekçi, trafikte üzerine tüfekle yürüyen kişiyi vurarak durdurdu Altının kilogramı 490 bin liraya yükseldi 15 yıldır komada olan prens, ilk kez elini oynattı Hamit Altıntop: Mesut Özil bu durumun altından en iyi şekilde kalkacaktır Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden belediye başkanı koronaya yakalandı Tekstil işçisi kahvehane tuvaletinde bileğini keserek intihar etti Erdoğan'ın S-400 açıklamasının hemen ardından ABD'nin vize işlemlerini askıya alması dikkat çekti